Nawozy coraz droższe. Grupa Azoty liczy na odbudowę marż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Renata Chrzanowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2021,13:10 Aktualizacja: 24-02-2021,13:20
A A A

Skokowy wzrost cen nawozów na światowych rynkach spowodowany jest głównie wzrostem cen gazu - poinformował Jacek Janiszek, wiceprezes Grupy Azoty Puławy. Cała Grupa Azoty zapowiada inwestycje w tzw. zielone nawozy.

Wzrost stawek nastąpił na przełomie roku i dotyczy wszystkich cen nawozów na rynkach. - Jest w ogromnym stopniu związany ze wzrostem ceny gazu, który przez kilka tygodni sięgał 20 euro za megawatogodzinę, a w stosunku do najniższej ceny roku ubiegłego zdrożał blisko czterokrotnie - powiedział.

przewóz azotanu amonu, transport saletry, warunki transportu saletry amonowej

Przypominamy warunki przewozu nawozów mineralnych na bazie azotanu amonu

Nawozy mineralne na bazie azotanu amonu o zawartości azotu powyżej 28% N, np. saletra amonowa (Pulan, Zaksan), Saletrosan 30 są materiałami niebezpiecznymi i muszą być transportowane jako „Materiały utleniające” klasy 5.1. Numer UN:...

Zdaniem Janiszka wzrost kosztów jest także związany z niższą podażą nawozów od producentów chińskich i zdecydowanie zwiększonym popytem na nawozy przez odbiorców np. w Indiach, gdzie odnotowuje się dawno niewidziany wzrost popytu na mocznik.

Wiceprezes Azotów Puławy powiedział, że w związku z tym Grupa Azoty liczy na odbudowę marż.

- Jako Grupa Azoty liczymy i chcielibyśmy, aby nasze marże zostały odbudowane w ciągu najbliższego okresu. Nie będzie to oczywiście takie proste, pomimo tak znacznego wzrostu ceny gazu, ale mam nadzieję, że konsekwentnie te marże będziemy odbudowywać. One się oczywiście odbudują w nieco dłuższym niż zwykle okresie czasu, a to jest związane ze skokowym wzrostem ceny gazu i nawozów na rynku - mówił Janiszek.

Podkreślił, że ceny nawozów Grupy Azoty są konkurencyjne dla nawozów importowanych. - To powinno pozwolić na to, abyśmy zachowali wolumeny notowane dotychczas na rynku polskim, jak i europejskim czy światowym, i tym samym na skuteczną odbudowę marży - dodał.

ceny nawozów, rynek nawozów w Rosji, wzrost cen nawozów, Rosyjskie Stowarzyszenie Producentów Nawozów

Zamieszanie na rosyjskim rynku nawozów

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa przyznało, że otrzymało apele od regionów i rolniczych związków w sprawie podwyżek cen, a także braku nawozów w wolnej sprzedaży - informują rosyjskie media. Producenci obiecują, że nawozy...

Grupa pracuje nad kilkunastoma projektami w kierunku spełniania założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Chodzi o projekty w obszarze "zielonych nawozów" i energetyczne.

- Europejski Zielony Ład nie jest dzisiaj dla Grupy Azoty wyzwaniem, któremu nie sprosta. Pracujemy nad kilkunastoma bardzo poważnymi projektami, które będą nas do tego zielonego ładu prowadziły - powiedział ekspert.

Dodał, że są to projekty nie tylko w obszarze "zielonych nawozów", ale także energetycznym. Janiszek powiedział, że chodzi o nawozy, które będą spełniały nowe wymagania prawne, produkowane np. na bazie siarczanu magnezu siarczanu amonu, czy nawozy, które będą miały w swoim składzie popioły.

Przy ich produkcji będą stosowane założenia obiegu zamkniętego i oszczędność wody.

- To są nawozy, które będą dostarczały roślinom dodatkowe składniki, które będą niwelowały skutki tzw. szoku klimatycznego, czyli będą pozwalały roślinie lepiej reagować np. na susze, niespodziewane przymrozki czy obfite opady deszczu - zakończył Janiszek.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij