Nawożenie wiosenne azotem jesienią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agrii (art) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2017,18:30 Aktualizacja: 20-10-2017,18:30
A A A

Firma Agrii proponuje część wiosennego nawożenia rzepaku i zbóż ozimych azotem zastosować jeszcze jesienią w formie nawozu Super N 46.

Super N 46 to mocznik (46 proc. N) pokryty powłoką z inhibitora ureazy NBPT i nośnika MDGE. Inhibitor powstrzymuje działanie enzymu ureazy, który odpowiada za rozkład mocznika.

Powłoka podczas rozpuszczania nawozu (hydrolizy) ogranicza straty azotu w wyniku utleniania amoniaku o 50-80 proc. i wymywania w porównaniu z nawozami bez zabezpieczeń. Zapobiega również zakwaszaniu gleb, które występuje w przypadku tradycyjnych nawozów azotowych, takich jak: mocznik, saletra amonowa, saletrzak.

fertil, rozsiewacz

Kontrolowane uwalnianie azotu

Stosowanie przedsiewnie pod zboża ozime nawozu Fertil C-N 40-12,5 w celu dostarczenia startowej dawki azotu zaleca spółka NaturalCrop. W 150-200 kg nawozu na 1 ha wprowadza się 18-25 kg N. Azot organiczny zawarty w aminokwasach, peptydach i...

Powłoka utrzymuje azot w formie amidowej, dzięki czemu jest on szybko transformowany do korzeni włośnikowych rośliny. Tam jest przekształcany w formę amonową, wiąże się z kompleksem sorpcyjnym i oczekuje na pobranie przez rośliny, nie ulegając wymywaniu. Ze względu na swój sposób działanie nie ma obaw, że rośliny pobiorą go jeszcze jesienią, co mogłoby spowodować ich wybujanie i obniżyć zimotrwałość.

Producent poleca stosowanie nawozu w uprawie rzepaku i zbóż ozimych w dawce 60 kg N/ha (130 kg nawozu na 1 ha) w terminie do końca października. Stosując nawóz jeszcze jesienią można się uniezależnić od niedoboru wody wczesną wiosną, który znacznie zmniejsza dostępność i efektywność azotu. Podkreśla też, że duża, wyrównana granula (nie prill) nawozu umożliwia równomierny wysiew nawet do 32 m.

Poleć
Udostępnij