Kontrolowane uwalnianie azotu
Stosowanie przedsiewnie pod zboża ozime nawozu Fertil C-N 40-12,5 w celu dostarczenia startowej dawki azotu zaleca spółka NaturalCrop. W 150-200 kg nawozu na 1 ha wprowadza się 18-25 kg N. Azot organiczny zawarty w aminokwasach, peptydach i polipeptydach jest stopniowo uwalniany i pobierany przez rośliny. Dzięki temu nie ulega stratom związanym z wymywaniem lub gazyfikacją.
Kontrolowane uwalnianie azotu z nawozu pokrywa jesienne zapotrzebowanie roślin na ten składnik i nie generuje ryzyka ich wybujania. Ponadto uwalnianie składników z nawozu jest ściśle skorelowane z przebiegiem warunków pogodowych i aktywnością mikroorganizmów glebowych.
Nawożenie "na oko" jest nieracjonalne
W przypadku długiej ciepłej jesieni azot jest dostępny, gdy rośliny go potrzebują, a nie w krótkim czasie po nawożeniu, jak ma to miejsce w przypadku stosowania azotu mineralnego. Natomiast w razie wystąpienia niskich temperatur w listopadzie i w grudniu ta część azotu, która nie zostanie wykorzystana jesienią zostanie uwolniona wiosną – zaopatrując rośliny zaraz po spoczynku zimowym. Wiosną azot jest już uwalniany, gdy nie można jeszcze wjechać na pole z azotem mineralnym.
Rozpuszczalny w wodzie azot organiczny (5 proc.) stymuluje wzrost systemu korzeniowego, co sprzyja ukorzenieniu młodych roślin zbóż. Zastosowanie nawozu zwiększa udział korzeni drobnych i włośnikowych odpowiedzialnych za pobieranie składników pokarmowych z gleby.
Obok dostarczenia startowej dawki azotu ważnymi efektami stosowania nawozu jest poprawa właściwości fizyko-chemicznych i biologicznych gleby oraz szybszy rozkład resztek pożniwnych. Pozostające na polu resztki roślinne wprowadzają znaczne ilości N, P, K, Mg i innych składników. Jednak, aby składniki te mogły zostać wykorzystane przez rośliny masa roślinna musi ulec mineralizacji, która zachodzi za pośrednictwem mikroorganizmów glebowych.
Zasobność gleb w potas: lekka poprawa, ale wciąż źle
Zastosowany przedsiewnie nawóz Fertil C-N 40-12,5 dostarcza 60-80 kg węgla organicznego, który sprzyja namnażaniu pożytecznych mikroorganizmów zasiedlających ryzosferę. W efekcie zwiększa się dostępność fosforu, potasu i innych składników pokarmowych w roztworze glebowym.
W przypadku bardzo wysokich i wysokich zasobności gleby w fosfor i potas pozwala to na wyeliminowanie nawozów fosforowo-potasowych. Oprócz tego cząsteczki nawozu szybko wiążą się z ligninami w glebie pochodzącymi z resztek pożniwnych, w wyniku czego tworzy się próchnica.