Na wielu polach stoi woda. Jak wydłużyć czas na nawożenie?
Zgodnie z "Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" istnieje możliwość wydłużenia terminu stosowania nawozów naturalnych na polach – podkreśla Wielkopolska Izba Rolnicza.
Rolniczy samorząd przypomina w komunikacie, że dotyczy to podmiotów, które:
"Azotanowe" kontrole gospodarstw. Co wytykali inspektorzy?
- będą zakładać uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach (należy jednak pamiętać, że w tym przypadku dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć 30 kg N/ha i trzeba szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy)
- nie mogły dokonać zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby
Dla tych rolników termin graniczny stosowania nawozów to 30 listopada. Ten dłuższy o miesiąc okres może być kluczowy w tym roku dla sporej liczby gospodarstw bowiem w związku z obfitymi opadami deszczu na polach w niektórych rejonach wciąż stoi woda.
Jak efektownie nawozić i nie denerwować smrodem sąsiadów?
- Jak wynika z informacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zastosowanie tego rozwiązania nie wymaga uzyskania osobnej zgody. Producent rolny sam ocenia, uwzględniając panujące lokalnie warunki pogodowe, czy istnieje potrzeba dłuższego okresu nawożenia, czy nie - wskazuje Piotr Walkowski, prezes WIR.
Podpowiada jednocześnie, że dla uzasadnienia i udokumentowania decyzji, rolnik powinien dokonać odpowiedniego wpisu do dokumentacji związanej z realizacją "Programu azotanowego" prowadzonej w gospodarstwie.
Warto również wykonać fotografie podtopionych pól, skopiować faktury sprzedaży buraków w opóźnionym terminie itp. Może się to przydać w przypadku kontroli.
Rolniczy samorząd od dawna uważa, że najlepszą zasadą co do terminów stosowania naturalnych nawozów na gruntach ornych, uprawach trwałych i użytkach zielonych byłaby ta, że nawożenia nie prowadzi się na zamarzniętą glebę.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz