Grupa Azoty obniżyła ceny nawozów, ale produkcja znowu może być wstrzymana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2022,13:25 Aktualizacja: 18-10-2022,13:29
A A A

Grupa Azoty obniżyła ceny nawozów azotowych poniżej 4 tys. zł za tonę - poinformowała spółka. Zastrzegła, że w razie zmiany sytuacji na rynku gazu produkcja może zostać ponownie wstrzymana lub ograniczona.

W związku ze zmianą warunków rynkowych, po przywróceniu produkcji w spółkach w Tarnowie i Puławach nawozowy gigant zaproponował "nowe, znacząco niższe ceny nawozów azotowych".

nawożenie pól, MRiRW, produkcja nawozów azotowych, Grupa Azoty

Nawozy można stosować na polach do 30 listopada. Grupa Azoty wznawia produkcję

W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, np. nadmiernego uwilgotnienia gleby czy wystąpienia suszy, możliwe jest stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych do 30 listopada. Ocena tych warunków należy do gospodarza...

"Przy bardzo zmiennych warunkach Grupa Azoty podjęła ryzyko i wznowiła produkcję nawozów. Ceny azotowych znacząco niższe niż 4000 PLN za tonę są zgodne z oczekiwaniem rynku i jednocześnie pozwalają na kontynuację opłacalnej produkcji rolnej. Jest to również poziom cen, do którego wielokrotnie nawiązywał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, namawiając rolników do wstrzymania się z zakupami" - zwróciła uwagę Grupa Azoty w informacji prasowej.

Spółka podkreśliła, że obecnie jest najlepszy czas na zakup nawozów. - Sytuacja na rynku gazu może się w każdej chwili zmienić, a produkcja może po raz kolejny zostać wstrzymana lub ograniczona. Przy obecnych, najniższych w Unii Europejskiej cenach nawozów warto już dziś zaopatrzyć się przynajmniej w część nawozów azotowych i NPK niezbędnych do wiosennej aplikacji - ocenił Tomasz Hryniewicz, wiceprezes Grupy Azoty i prezes Grupy Azoty Puławy.

12 października GA poinformowała, że w związku ze zmianą warunków rynkowych zarząd spółki podjął decyzję o wznowieniu wstrzymanej w sierpniu pracy instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 w Tarnowie. W tym miesiącu również zakłady Grupy Azoty w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku do około 10 proc. mocy wytwórczych i wstrzymały część produkcji w segmentach tworzyw i agro. Z kolei Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn podjęła decyzję o ograniczeniu z dniem 24 sierpnia pracy instalacji do minimum, tj. do 43 proc. dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy.

Decyzje te - jak podawano - zostały podjęte w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego. Ceny gazu w holenderskim hubie TTF sięgały wówczas 280 euro za MWh. 18 października po godz. 12 cena gazu spadała i wynosiła w kontraktach listopadowych ok. 118,5 euro za MWh.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij