Od dziś, zgodnie z przepisami programu azotanowego dozwolone jest stosowanie azotu na oziminy. Jednak w praktyce, na wielu polach i tak może to być niemożliwe ze względu na zbyt duże nasycenie gleby wodą. Z resztą do takich sytuacji odnosi się również prawo.
W tym roku inaczej niż w ubiegłym nie było wyjątków, tj. pozwolenia na wcześniejszy wysiew azotu. W 2020 r. jednorazowo wydana została taka zgoda specjalnym rozporządzeniem, dzięki czemu azot można było stosować już od 15 lutego.
Skokowy wzrost cen nawozów na światowych rynkach spowodowany jest głównie wzrostem cen gazu - poinformował Jacek Janiszek, wiceprezes Grupy Azoty Puławy. Cała Grupa Azoty zapowiada inwestycje w tzw. zielone nawozy. Wzrost stawek...
Wszyscy pamiętamy jednak, że w ub.r. panowały zupełnie inne warunki. W tym roku, w lutym, na wielu polach leżał śnieg, dlatego też nikt nie ubiegał się o przyspieszenie tego terminu.
W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia ze znaczącym ociepleniem, więc dzisiaj pewnie wyjątkiem są pola, na których zalega jeszcze warstwa białego puchu. Topnienie spowodowało jednak, że gleba mocno nasiąknęła wodą. W wielu miejscach widoczne są też zastoiska wodne, które jeszcze przez długi czas mogą uniemożliwiać wjazd w pole.
Zakazuje tego również prawo. Ustawa o nawozach i nawożeniu z 10 lipca 2007 r. wyraźnie wskazuje, że stosownie nawozów jest niedopuszczalne na glebach zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem, zamarzniętych. Przy czym za glebę zamarzniętą nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz