Azot na oziminy od 1 marca!
Zaczął się luty i warto przypomnieć, że w tym roku nawozy azotowe na uprawy ozime można stosować dopiero od początku marca, a nie jak przed rokiem od połowy lutego. Nie wszyscy muszą o tym pamiętać.
Pogoda za oknem absolutnie nie skłania do nawożenia, ale nie wiadomo jaki będzie jej przebieg w drugiej połowie lutego w różnych rejonach kraju. Warto więc zawczasu przestrzec rolników.
"Azotanowe" kontrole gospodarstw. Co wytykali inspektorzy?
Jednorazowo w 2020 r. wydano zgodę na wcześniejszy termin nawożenia zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" (Dz. U. z 2020 r., poz. 243).
Zaznacza ono bardzo wyraźnie, że "Terminu rozpoczęcia stosowania nawozów określonego w tabeli 2 nie stosuje się w 2020 r. dla gruntów ornych z uprawami ozimymi, upraw trwałych, upraw wieloletnich oraz trwałych użytków zielonych. Terminem rozpoczęcia stosowania nawozów w 2020 r. jest dzień 15 lutego".
W przypadku nawozów azotowych, podobnie jak wszystkich, niedopuszczalne jest ich stosowanie na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem, z tym że za glebę zamarzniętą nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia, co precyzuje ustawa o nawozach i nawożeniu z dnia 10 lipca 2007 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 796 i 1069).
Warto też przypomnieć, że wszystkie zabiegi związane z nawożeniem azotem powinny być odnotowywane w ewidencji, w której podaje się datę zastosowania nawozu, rodzaj uprawy i powierzchnię, na której został zastosowany nawóz, rodzaj zastosowanego nawozu i jego dawkę. Zapiski te należy przechowywać do kontroli przez okres 3 lat.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz