Anwil obniży ceny nawozów?
Anwil prowadzi analizy, które mogą przesądzić o obniżce cen nawozów w najbliższym czasie. Firma będzie podejmowała decyzje w oparciu o aktualne uwarunkowania rynkowe.
We wtorek Grupa Azoty poinformowała, że ceny produkowanych przez nią nawozów spadną poniżej 4 tys. zł za tonę. PAP zapytała drugiego pod względem wielkości producenta nawozów na polskim rynku - spółkę Anwil należącą do Grupy Kapitałowej PKN Orlen - czy również planuje obniżkę stawek.
Grupa Azoty obniżyła ceny nawozów, ale produkcja znowu może być wstrzymana
"Analizujemy obecne uwarunkowania rynkowe. Decyzje będą podejmowane w najbliższym czasie. Anwil na bieżąco analizuje i monitoruje sytuację na rynku gazu i energii. Spółka działa transparentnie, a ceny naszych produktów odzwierciedlają bieżące notowania gazu. Firma będzie podejmowała kolejne decyzje w oparciu o aktualne uwarunkowania rynkowe" - podkreślono w odpowiedzi.
23 sierpnia Anwil poinformował, że czasowo wstrzymuje produkcję nawozów azotowych. Powodem był gwałtowny wzrost w Europie cen gazu ziemnego - głównego surowca wykorzystywanego przy wytwarzaniu nawozów azotowych. Spółka wskazała wówczas, że ceny gazu ziemnego tylko w ciągu tygodnia wzrosły o 41 proc. z 200,4 euro za MWh (15 sierpnia br.) do 282,8 euro za MWh (23 sierpnia). Zaznaczono, że od początku wojny w Ukrainie ceny tego surowca wzrosły o 218 proc., z 88,9 euro za MWh 24 lutego. 29 sierpnia Anwil podjął jednak decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych.
Grupa Azoty również informowała w sierpniu o zatrzymaniu lub ograniczeniu produkcji nawozów w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego. Wstrzymano m.in. prace instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 w Tarnowie. Ponadto zakłady Grupy Azoty w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku do około 10 proc. mocy wytwórczych i wstrzymały część produkcji w segmentach tworzyw i agro. Z kolei Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn podjęła decyzję o ograniczeniu pracy instalacji do minimum, tj. do 43 proc. dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy.
12 października GA przekazała, że w związku ze zmianą warunków rynkowych zarząd spółki podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu i poliamidu 6 w Tarnowie. Informując 18 października o obniżeniu cen nawozów azotowych poniżej 4 tys. zł za tonę zastrzegła, że w razie zmiany sytuacji na rynku gazu produkcja nawozów może zostać ponownie wstrzymana lub ograniczona.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz