Zbiór nasion życicy wielokwiatowej
Życica wielokwiatowa uprawiana na nasiona w naszym gospodarstwie została zebrana. Problemem była duża wilgotność nasion podczas zbioru i ich dosuszenie.
Życica wielokwiatowa odmiany Turtetra – materiał kategorii B, do dalszej reprodukcji – została wysiana w naszym gospodarstwie 7 października 2014 roku na polu o powierzchni 10 ha, w części o dużym nachyleniu terenu. Ilość wysiewu wyniosła 30 kg/ha. Przedplonem były wcześnie zebrane buraki cukrowe.
Postęp biologiczny w zbożach
Zabiegi agrotechniczne na plantacji trawy były bardzo ograniczone. W marcu 2015 roku wysieliśmy nawóz – Salmag z siarką o zawartości 27,5 proc. N w ilości 250 kg/ha. W pierwszej dekadzie maja 2015 roku miał miejsce również zabieg herbicydowy. W miarę potrzeby trawę nawożono gnojowicą.
W tym roku w drugiej dekadzie czerwca trawę opryskano preparatem Reglone 200 SL (dikwat 200 g/litr) w dawce 3 l/ha. Jest to środek chwastobójczy przeznaczony do desykacji również plantacji nasiennych, takich roślin jak: len, gorczyca, wyka, koniczyna, lucerna, bób i trawy.
Środek desykuje nadziemne zielone części roślin, przez które jest szybko absorbowany. Wyższe temperatury i silniejsze nasłonecznienie przyspieszają jego działanie.
Z uwagi na narastające osypywanie się trawy, pomimo dużej jej wilgotności, 27 i 28 czerwca przeprowadziliśmy omłot kombajnem Claas Tucano. Problemem w zbiorze było zawieszanie się w zbiorniku młóconej masy – żmijki miały problem z rozładunkiem nasion z kombajnu na przyczepę. Nasiona były bardzo wilgotne – około 28 proc. Chcąc ograniczyć problemy z suszeniem trawy postanowiliśmy wypróbować pewien sposób. Suszarnie zbożowe załadowano grochem do połowy, a następnie doładowano nasiona trawy. W suszarniach włączyliśmy jedynie żmijki pionowe i wentylatory, żeby nie przegrzać nasion. 28 czerwca suszarnie pracowały przez 4 godziny i nasiona trawy osiągnęły wilgotność 18 proc., a następnego dnia będą pracować przez cały dzień. Rozdzielenie nasion grochu od trawy jest proste – wystarczy włączyć w suszarni aspirację – wtedy lekkie nasiona trawy zostaną wywiane z suszarni na przyczepę, a groch w niej pozostanie.
Druga dopłata do materiału siewnego. Należy się czy nie?
Zbiór trawy można również przeprowadzić dwufazowo: skosić trawę na pokosy najlepiej wcześnie rano, gdy na roślinach występuje rosa – zminimalizowane wtedy jest otrząsanie nasion. Omłot pokosów należy wykonać po 3-5 dniach od skoszenia.
Siano pozostałe po trawie przeznaczymy do spasania bydła mięsnego. Z uwagi na jego dużą wilgotność zamierzamy zwinąć je w bele sianokiszonki. Jednak w etykiecie środka Reglone 200 SL znajduje się ostrzeżenie. Otóż potraktowanych środkiem roślin oraz ich części, a także resztek poomłotowych nie wolno przeznaczać do spożycia ani na paszę wcześniej niż po upływie 3 tygodni od zbioru. Co więcej, w dziennej diecie żywieniowej krów, owiec i kur udział paszy desykowanej środkiem Reglone 200 SL może wynosić do 25 proc.
Zbiór nasion trawy w 2015 roku wyniósł po wysuszeniu 15,6 tony. W tym roku wymłóciliśmy 15 ton o wilgotności średnio około 25 proc., tak więc w drugim roku plon jest mniejszy. Poza zyskiem ze sprzedaży nasion mamy dodatkowe korzyści – dobrej jakości siano dla krów i strategiczne miejsce do rozlewania gnojowicy.
***
Mariola Pietrzak wraz z mężem Wojciechem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 450 ha w Szczutowie, powiat golubsko-dobrzyński. Uprawy: rzepak, pszenica, buraki, kukurydza, pszenżyto, jęczmień, strączkowe. Produkcja zwierzęca: trzoda chlewna w cyklu zamkniętym, chów bydła mięsnego LM.