Pilnuj terminu. Zbyt suchej nie ubijesz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
31-08-2019,12:10 Aktualizacja: 03-09-2019,14:27
A A A
Ostatnie upalne dni przyspieszyły zbiory kukurydzy na kiszonkę w Wielkopolsce i w Centralnej Polsce. To nie dziwi, w okresie posuchy przyrost suchej masy może sięgać nawet 1% dziennie. Warto zbadać ten parametr, by przekonać się, czy i w Twoim gospodarstwie nie przyszedł czas na koszenie. 
 
W Wielkopolsce zbiory kukurydzy na kiszonkę rozpoczęły się już ok. 20 sierpnia, ale wówczas były to pojedyncze przypadki. Dopiero w mijającym tygodniu nastąpiło wyraźne przyspieszenie. Na Podlasiu i na Północy Mazowsza, a więc w zagłębiu kiszonkarskim zbiory mogą nabrać rozpędu dopiero w najbliższym tygodniu. 
 
Podstawowym parametrem określającym właściwy termin zbioru kukurydzy na kiszonkę jest zawartość suchej masy. Powinna wynosić między 29 a 35%, bo przy takiej możliwe jest odpowiednie jej ubicie, a to podstawowy warunek przygotowania kiszonki o odpowiedniej jakości. Złe przygotowanie kiszonki skutkuje jej pleśnieniem, czyli stratami paszy, a w tak trudnym roku jak ten każdy kilogram jest na wagę złota. 
 
skoczek kukurydziany, Zyginidia scutellaris, szkodniki kukurydzy, IOR-PIB, monitoring szkodników kukurydzy, Winna Góra

Nowe zagrożenie w uprawie kukurydzy

Pracownicy Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu podczas lustracji plantacji kukurydzy w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) zaobserwowali liczny pojaw Zyginidia scutellaris.   Gatunek ten nie posiada...
Zawartość suchej masy można w łatwy sposób oznaczyć w warunkach domowych wykorzystując do tego kuchenkę mikrofalową lub suszarkę do grzybów. W tym celu należy pobrać biomasę z pięciu roślin z pola, rozdrobnić ją, odważyć 100 g, po czym wstawić do mikrofali i suszyć do momentu aż waga przestanie spadać. Osiągnięty pułap będzie określał zawartość suchej masy. 
 
Innym sposobem na określenie właściwego terminu zbioru kukurydzy na kiszonkę jest obserwacja położenia tzw. linii mlecznej na ziarniaku. Gdy znajduje się ona w połowie ziarniaka, to oznacza, że kukurydza wchodzi w odpowiednią fazę do zbioru na kiszonkę. Najlepiej jednak, gdy leży na 1/3 wysokości ziarniaka. Uznaje się, że wówczas zawartość suchej masy wynosi 32-34%. 
 
Trzeba więc monitorować plantacje, by nie przegapić odpowiedniego momentu, ponieważ dziennie sucha masa może przyrastać o 0,5%, a w okresie suszy i upałów, tak jak w tym roku, nawet o 1%. 
 
Jeśli odpowiedni moment do zbioru zostanie przegapiony, to można ratować się dodatkiem środków wspomagających zakiszanie oraz zielonek, które zwiększą wilgotność zakiszanej biomasy. To jednak podwyższy koszty produkcji paszy. 
 
O czym jeszcze trzeba pamiętać? Na pewno o tym, aby kukurydzę drobno pociąć, bo to kolejny warunek odpowiedniego ubicia pryzmy. Należy pilnować, aby każde ziarno kukurydzy zostało uszkodzone, co pozwoli wykorzystać zawartą w nim energię. Inaczej przejdzie przez układ pokarmowy przeżuwacza niestrawione. Polecana wysokość koszenia kukurydzy to 20 cm. 
 
 
 
 
 
Poleć
Udostępnij