Redlice i lemiesze. Czterokrotnie trwalsze po napawaniu
Wymiana elementów roboczych podlegających szybkiemu zużyciu w narzędziach uprawowych, jest często uciążliwa i dość kosztowna. Poza tym pochłania sporo cennego czasu, którego zawsze brakuje zwłaszcza w trakcie nasilonych prac polowych. Dlatego warto zadbać by zużywały się one jak najwolniej.
Pokrycie lemieszy pługa, redlic kultywatora lub siewnika warstwą trudnościeralnego stopu może wydłużyć okres ich trwałości nawet 4-krotnie. Dlatego sposób ten, coraz częściej wykorzystują również wytwórcy narzędzi. Są one jednak 3-krotnie droższe od standardowych.
Elektrodowy drut rdzeniowy
O ile zakup utwardzonego już lemiesza, czy redlicy nie zawsze się kalkuluje, to pokrywanie ich trudnościeralnym stopem we własnym zakresie jest do zaakceptowania. Dlatego coraz częściej rolnicy kupują części, które przed zamontowaniem pokrywają warstwą twardego stopu we własnym zakresie.
Na przykład koszt ulepszenia lemiesza wyniesie nie więcej niż 30 zł. Zważywszy, że po ulepszeniu jeden komplet wystarczy na 3-razy dłużej, wymieniona kwota jest niewielkim wydatkiem. Czas, który należy poświęcić na ulepszenie jednego lemiesza to około 30 min.
Warstwę stopu twardego można nanosić za pomocą popularnych półautomatów spawalniczych, w osłonie gazów ochronnych, tzw. „migomatów”. Jest to dobra metoda, gdyż w wyniku miejscowego skoncentrowania ciepła następuje głębokie wtopienie nakładanego stopu.
Podczas napawania takimi urządzeniami należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Najważniejszą z nich jest właściwy dobór materiału dodatkowego. Do tego typu prac należy stosować tzw. elektrodowy drut rdzeniowy. Powstaje on poprzez zwinięcie taśmy ze stali niskowęglowej w formę rurki wypełnionej wewnątrz sproszkowanymi stopami metali twardych. Tak uformowany drut elektrodowy pozwala na wprowadzenie wielu różnych składników stopowych do napawanej warstwy.