Amazone UX SmartSprayer opryskuje punktowo pojedyncze chwasty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Płocki | plocki@rpt.pl
21-10-2021,14:10 Aktualizacja: 21-10-2021,14:14
A A A

Firma Amazone przekazała opryskiwacz zaczepiany UX 5201 SmartSprayer o szerokości roboczej 36 metrów do praktycznej oceny podczas prac polowych w gospodarstwie. Maszyna potrafi wykonywać opryskiwanie punktowe na pojedyncze chwasty.

Opryskiwacz UX 5201 SmartSprayer wykorzystuje technologię kamer firmy Bosch, która wykrywa chwasty w uprawach rzędowych, a system xarvio (ADE) firmy BASF Digital Farming Solutions decyduje o zastosowaniu środka ochrony roślin.

opryskiwacz polowy amazone, UX 7601 Super, UX 8601 Supe

Amazone wypełnia lukę w rodzinie opryskiwaczy

Amazone powiększa rodzinę polowych opryskiwaczy zaczepianych UX o modele UX 7601 Super o pojemności 8000 l i UX 8601 Super o pojemności 9000 l. Wypełniają one lukę między największym jednoosiowym opryskiwaczem o pojemności 6200 l a opryskiwaczem...

Możliwa jest również aplikacja herbicydów doglebowych w międzyrzędzia w systemie 2-liniowym w tym samym przejeździe. Wtedy ciecz robocza pobierana jest z dodatkowego zbiornika.

Mniej herbicydów o nawet 90%

- Dotychczasowe testy polowe wykazały, że ta technologia zmniejsza użycie herbicydów do indywidualnych zabiegów nawet o 90%, w zależności od ilości chwastów i warunków polowych. Tegoroczne rozległe testy w uprawach buraków cukrowych, kukurydzy i rzepaku dodatkowo potwierdzą zalety SmartSprayer - mówi Michał Wojciechowski z Amazone Polska.

Amazone podkreśla, że nowo opracowana belka polowa ze zintegrowanymi kamerami i modułami świetlnymi zapewnia precyzyjną aplikację punktową dzięki aktywnemu prowadzeniu belki polowej ContourControl i aktywnemu tłumieniu drgań SwingStop. Połączenie indywidualnie przełączanych zaworów modulacji częstotliwości impulsów (PWFM) i specjalnie dobranych rozpylaczy punktowych Agrotop zamontowanych co 25 cm, zapewnia precyzyjną aplikację punktową przy prędkości roboczej do 12 km/h.

rozsiewacz Amazone ZA-TS 4200 Profis Hydro, Karol Lewandowski, Niewieścin

Rozsiewacz Amazone ZA-TS po blisko 2500 ton

Po wysianiu 2479 ton nawozów zdecydowanie można już sporo powiedzieć na temat zalet i wad rozsiewacza. Zrobił tak Karol Lewandowski z Niewieścina k. Bydgoszczy, który po 5 latach pracy ocenił maszynę Amazone ZA-TS 4200 Profis Hydro....

Milisekundy i milimetry

- System identyfikacji obrazu firmy Bosch rozpoznaje istniejące chwasty w ciągu milisekund na bardzo wczesnym etapie wzrostu w celu aplikacji herbicydów na docelową powierzchnię z dużą precyzją i wydajnością. Specjalnie opracowana technologia oświetlenia LED zapewnia wsparcie w trudnych warunkach oświetleniowych, takich jak zacienienie oraz w nocy. Kolejną zaletą zintegrowanego rozwiązania SmartSprayer jest jego przewaga nad satelitami i dronami, ponieważ rośliny są rozpoznawane z milimetrową dokładnością i umożliwia aplikację w czasie rzeczywistym - wyjaśnia Wojciechowski.

Za wybór herbicydów do zastosowania z systemem SmartSpraying odpowiada system xarvio™ (ADE) firmy BASF Digital Farming. Bierze on pod uwagę różne parametry, takie jak uprawiana roślina, rodzaj chwastów i warunki pogodowe. Dane są automatycznie pobierane z Field Manager xarvio™, przetwarzane na decyzje i przekazywane do systemu SmartSprayer zgodnie z dobrą praktyką zintegrowanej ochrony roślin. Jak zapewnia Amazone, gwarantuje to, że aplikacja herbicydu odbędzie się we właściwym miejscu, we właściwym czasie i z odpowiednią intensywnością.

- Firma Amazone wraz z firmami Bosch i BASF Digital Farming przeprowadziła szereg badań i dzięki połączeniu interdyscyplinarnych metod wdrożyła je w ceniony produkt. W nadchodzących latach stopniowo na rynek wprowadzana będzie pionierska technologia SmartSprayer, która jest wyjątkowa w skali światowej pod względem możliwości technicznych i podejścia systemowego - dodaje Michał Wojciechowski.
 

  • Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
12/2024

Rozrzutnik do kurzaka i wapna

Faresin wdraża sztuczną inteligencję

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. I

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. II

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT