Tecnoma Laser FC. Kabina niczym winda
Nowe opryskiwacze Tecnomy mają dwuosiowe podwozie z wszystkimi kołami skrętnymi. Dostępne są trzy tryby pracy. W czasie transportu koło kierownicy oddziałuje wyłącznie na koła przedniego mostu, zaś do manewrowania na obie osie są skrętne. Dodatkowo można skorzystać z trybu kraba oraz funkcji do pracy na skłonach. W drugim przypadku koła tylnej osi służą do naprowadzania maszyny na obrany tor jazdy.
Rama opryskiwacza opiera się na osiach poprzez poduszki pneumatyczne. Dodatkowo wahacze zawieszenia współpracują z amortyzatorami olejowymi. Układ ten o nazwie Axair nie tylko podnosi komfort jazdy, ale także korzystnie wpływa na jej bezpieczeństwo, na trwałość podzespołów nadwozia oraz przyczynia się do spokojniejszej pracy belki polowej.
Z filtrem cząstek stałych
Przedstawiciele serii Laser FC mają zainstalowane sześciocylindrowe doładowane silniki niemieckiej firmy Deutz o pojemności 6,06 l. Motory dostosowane są do normy emisji spalin Euro IIIB. Czystość gazów wydechowych zapewnia układ zewnętrznej ich recyrkulacji eEGR, katalizator utleniający DOC oraz filtr cząstek stałych DPF.
Moc znamionowa najmniejszego modelu Laser FC 3240 wynosi 217 KM. Jego większy brat Laser FC 4240 ma standardowo montowany taki sam motor, a na życzenie może być zaopatrzony w 245-konną jednostkę napędową. Opcjonalny silnik dla tego modelu stanowi z kolei wyposażenie podstawowe dla flagowego opryskiwacza Laser FC 5240. Pojemność zbiornika paliwa wszystkich maszyn wynosi 360 l.
Hybrydowa stabilizacja
Sercem maszyn Tecnoma Laser FC są hydraulicznie napędzane sześciosekcyjne pompy przeponowe własnej produkcji. W zależności od modelu oraz wielkości belki ich maksymalny wydatek sięga od 240 do 360 l/min przy ciśnieniu 15 bar. Pompy w czasie oprysku pobierają ciecz roboczą ze zbiornika o pojemności 3200 l dla modelu Laser FC 3240, 4200 l dla Lasera FC 4240 oraz 5200 l przy maszynie z oznaczeniem Laser FC 5240.
W tylnej części opryskiwacza znajdziemy tradycyjnie belkę polową. Tecnoma do maszyn Laser FC oferuje trzy rodzaje lanc: jedną stalową i dwie aluminiowe. Szerokości robocze w zależności od modelu opryskiwacza i typu belki mieszczą się w zakresie 24-44 m. Lance podnoszone są poprzez sterowany hydraulicznie równoległobok wraz z hydropneumatyczną amortyzacją ruchów. Do ramki zawieszenia belka zamocowana jest za pomocą mieszanego wahadłowo-trapezowego układu stabilizacji. Ruchy ramion na boki tłumione są przez olejowe amortyzatory, zaś w kierunku poprzecznym przez sprężyny poliuretanowe.