Zestaw kosiarek dyskowych Samasz nie zostawia grzyw
Trzymetrowa kosiarka zawieszona na przednim TUZ-ie może tworzyć pokosy o szerokości od 1,3 do 1,5 m. W maszynie Ryszarda Słupikowskiego w formowaniu wału zielonki biorą udział cztery dyski wysokie – dwa skrajne po lewej i dwa skrajne po prawej stronie. Tzw. garnki sąsiadujące ze sobą kręcą się współbieżnie, ale przeciwbieżnie do przeciwległej pary.
Boczne zawieszenie belki tnącej
Tylna kosiarka o masie niespełna 900 kG zawieszona na TUZ-ie o maksymalnym udźwigu 9,2 t posiada boczne mocowanie belki tnącej do ramy głównej. Obie części połączone są ze sobą przegubowo poprzez przekładnię pasową, siłownik jednostronnego działania oraz parę nastawnych sprężyn.
Rolnik z Suchorączka ma dość zróżnicowane formy podłoża, ponieważ część traw użytkuje na łąkach torfowych, a część na kilkuletnich gruntach ornych. Mimo wszystko nie korzysta z możliwości bezstopniowej regulacji nacisku belki roboczej na darń.
Tarcze kierunkowe
Tylny moduł tnący pod Więcborkiem składa się z sześciu dysków, z czego dwa skrajne są typu garnkowego. Główną rolę przy formowaniu pokosu grają jednak regulowane w szerokim zakresie plastikowe pary tarcz. Każdy z czterech elementów dzięki sprężynowej amortyzacji ma możliwość odchylania się pod przeciążeniem zarówno na zewnątrz, jak i do góry.
Położenie pary talerzy od zewnętrznej strony kosiarki możemy regulować naciągiem łańcucha i tym samym w połączeniu z możliwością ich całkowitego demontażu zmieniać szerokość pokosu w przedziale 1,2-1,8 m.