Zestaw kosiarek dyskowych Samasz nie zostawia grzyw
W gospodarstwie rolnym Ryszarda Słupikowskiego z Suchorączka koło Więcborka w województwie kujawsko-pomorskim areał przeznaczony pod produkcję traw z koniczyną i lucerny wynosi 34 ha. Od kilku lat z ich koszeniem zmaga się przednia i tylna kosiarka białostockiego producenta o łącznej szerokości roboczej 5,3 m.
Maszyny Samaszu pod Więcborkiem zastąpiły wysłużoną bębnówkę czeskiej firmy Agrostroj Pelhřimov. W pierwszej kolejności została zakupiona tylna kosiarka KDT 260 o szerokości roboczej 2,6 m, zaś niedługo później do gospodarstwa zawitał czołowy moduł KDF 300 o szerokości roboczej 3 m. Ryszard Słupikowski zapłacił za ten zestaw niespełna 42 000 zł netto. Po dwóch pełnych sezonach i pierwszym pokosie trzeciego ma on na swoim koncie przepracowane około 150 godzin.
Kopiowanie podłoża przednią maszyną
Na przednim TUZ-ie o udźwigu maksymalnym 2,8 t zamontowana jest kosiarka o wadze 760 kG. Do pracy, zwłaszcza na nierównym terenie zalecane jest ustawienie ramion czołowego podnośnika w pozycję pływającą. Ciężar kosiarki powinien wówczas spoczywać na odpowiednio wyregulowanych łańcuchach łączących maszynę ze wspornikiem górnego cięgła ciągnika.
Główną częścią kosiarki przedniej odpowiedzialną za dostosowywanie się do rzeźby terenu jest podwójne równoległoboczne przegubowe połączenie ramy głównej z ramą belki tnącej. Zakres jego pracy ku górze jest ograniczony zaopatrzonym w gumowy odbojnik wspornikiem kozła zawieszenia. Z kolei ruch listwy tnącej w dół limitują nastawne łańcuchy.
Listwa Perfect Cut
Czołowy moduł zestawu kosiarek składa się z siedmiu dwunożowych dysków o owalnym kształcie. Elementy robocze napędzane są szeregiem kół zębatych zanurzonych w kąpieli olejowej. Każdy z dysków listwy o nazwie Perfect Cut posiada indywidualne zabezpieczenie przeciążeniowe w postaci ścinanego wpustu przy łączeniu koła zębatego danej sekcji z wałkiem, na którym osadzona jest tarcza.