Prasoowijarka Kuhn i-Bio
18-walcowa komora
Prasoowijarka ma komorę prasowania o stałych wymiarach, szerokości 122 cm i średnicy 125 cm, wyposażoną w 18 walców. Elementy te mają na powierzchni wytłoczone prążki, przechodzące przez ich całą długość. Wspomagają one proces zwijania beli, dzięki temu nie występuje problem zbioru maszyną suchego materiału i – jak podaje producent - nie dochodzi do zatrzymania się beli w komorze prasowania w trakcie jej pracy. Ponadto odpowiedni kształt wytłoczeń na walcach zapewnia pełną ochronę folii nakładaną na belę podczas procesu owijania.
Walce składają się z dwóch części, wewnątrz których znajdują się dwa krążki wzmacniające połączone wspólną osią. Cała konstrukcja walców jest zespawana za pomocą automatu spawalniczego, co wyklucza błędy człowieka. Taka konstrukcja walców jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i wydłuża ich żywotność.
Zapchanie – tylko na chwilkę
Podobnie jak we większości pras do bel cylindrycznych, także i-Bio, jest przystosowana do szybkiego odblokowywania materiału podczas zapchania się maszyny. W przypadku zapchania się rotora i zespołu tnącego mamy możliwość skorzystania z funkcji Drop Floor- opuszczanej podłogi, dzięki czemu zwiększamy wysokość kanału przez który przepływa materiał od podbieracza do komory prasowania. Opuszczenie podłogi aktywowane jest z panelu sterującego, w kabinie operatora. Wystarczy wcisnąć przycisk, a siłowniki w pierwszej kolejności schowają noże, a następnie opuszczą podłogę. Po usunięciu zatoru i wciśnięciu klawisza na panelu sterującym podłoga z nożami wędruje do pozycji roboczej.
Zatrzymanie rotora zbieranym materiałem pod koniec tworzenia się beli w komorze prasowania ma swoje konsekwencje. W przypadku, gdy rotor jest unieruchomiony, a komora prasowania jest prawie pełna, opuszczana podłoga i noże mogą nie przynieść pozytywnego efektu udrożnienia zatoru, ponieważ w prawie gotowej beli nie ma już miejsca na nagromadzony w rotorze materiał. W takich ekstremalnych sytuacjach w większości pras czy prasoowijarek trzeba używać cofania ręcznego lub mechanicznego rotora. We wszystkich prasach i prasoowijarkach do bel okrągłych producent zadbał o to, żeby operator nawet w takich sytuacjach nie musiał używać do tego siły fizycznej, a maszyna nie musiała być wyposażana w dodatkowe mechanizmy do udrożniania zatorów. Dlatego każda maszyna i-Bio jest wyposażona w sprzęgło odłączające napęd podbieracza i rotora względem napędu walców. Dzięki takiemu rozwiązaniu operator może za pomocą dźwigni lub hydrauliki odłączyć napęd rotora i podbieracza (zespołów, które uległy zatkaniu w końcowym etapie prasowania) od napędu walców i bez problemu uruchomić wiązanie siatką i ofoliowanie beli. Podczas etapu wiązania siatką czy folią napęd jest kierowany tylko na walce czyli zespół, który nie uległ zapchaniu.
Po owinięciu i opróżnieniu komory prasowania napęd na rotor i podbieracz może być uruchomiony, wówczas materiał, który blokował pracę rotora i podbieracza może bez problemu zostać przetransportowany do komory prasowania. i-Bio posiada układ owijania bel siatką, maszyna ze względu na swoją ekonomię pracy nie jest wyposażona w aparat wiążący sznurkiem. Jest to podyktowane wysoką wydajnością maszyny. Jak podaje producent – owinięcie beli folią w liczbie 6 warstw zajmuje 18 sekund, zatem wydłużanie tego „olimpijskiego” czasu oczekiwaniem na owinięcie beli sznurkiem wydaje się ekonomicznie nieuzasadnione.
Więcej w miesięczniku RPT 9/2015. ZAPRENUMERUJ