Jak najszybciej owinąć
Jeśli zbieramy podsuszoną zielonkę na sianokiszonkę, bardzo ważne jest szybkie owinięcie jej folią, najlepiej w ciągu dwóch godzin od zwinięcia w bele. Zmniejsza to ryzyko utleniania się, ale także przyspiesza fermentację i co bardzo ważne – obniża pH. Możliwie szybkie zakwaszenie zapobiegnie rozkładowi białek i zahamuje rozwój bakterii fermentacji tlenowej.
Zanim owiniemy bele folią, zwijając je, musimy uzyskać jak najlepsze sprasowanie. Wykonując taką pracę, pamiętajmy, aby tempo podbierania masy nie odbywało się kosztem jej czystości. Właśnie dlatego Lely wprowadziło w swoich prasach Welger podbieracz z pięcioma rzędami zębów rozstawionych co 64 mm. Z niego masa trafia na umieszczony blisko podbieracza rotor. Może on być wyposażony w 17 lub 25 noży. Operator może wybrać liczbę noży z panelu sterującego E-link w kabinie ciągnika, np. aby móc jednego dnia prasować bele z różnych roślin. W przypadku wersji XtraCut 25 oznacza to długość sieczki rzędu 45 mm, przy załączonych wszystkich nożach lub 90 mm przy użyciu tylko 12 noży.
W środę 18 maja br. odbyło się szkolenie techniczne w siedzibie Lely East w Lisim Ogonie k. Bydgoszczy, dla dwóch pierwszych dealerów, u których w terenie będą pracowały prasy ciągłego prasowania Lely CB. Przypomnijmy, że...
Prasy Welger możemy wyposażyć w system Hydroflex. Jeśli chcemy prasować na granicy wydajności, to musimy się liczyć z chwilowymi przeciążeniami i możliwością zablokowania kanału podającego. Hydroflex przy mniejszych przeciążeniach automatycznie odchyla podłogę, aby przyjąć większą porcję masy. Natomiast przy zablokowaniu prasy na skutek zapchania zbyt dużą porcją umożliwia szybkie cofnięcie, poprzez opuszczenie hydrauliczne podłogi.
Oprócz szybkiego i płynnego zwijania bel liczy się również ich możliwie największa i równomierna gęstość. Nie da się też nie zauważyć, że prasy zmiennokomorowe mają wyższy stopień zgniotu niż prasy stałokomorowe. Potwierdził to test gęstości bel przeprowadzony przez Instytut Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podczas Agro Show 2011 w Kąkolewie. Przy wilgotności zbieranego materiału rzędu 46,2% najlepszą gęstość na całym przekroju rzędu 627 kg/m3 uzyskała prasa zmiennomorowa Lely Welger RP 445.
Gdy już zwiniemy zadowalające nas bele, to warto pamiętać, że liczba warstw folii również ma znaczenie dla jakości kiszonki, a konkretnie jej przechowywania. Po prostu więcej warstw oznacza większą odporność na przebicia. Lely przekonuje, że w przypadku czterech warstw zniszczenie (rozerwanie wszystkich warstw folii) może sięgnąć 8%, a w przypadku sześciu warstw nie przekroczy 1% wszystkich bel. Więcej warstw to także mniej pleśni na powierzchni beli oraz wyższy poziom energii i cukrów w kiszonce.
Podsumowując – w dość długim łańcuszku maszyn biorących udział w tworzeniu końcowego produktu, jakim jest bela sianokiszonki, każdy sprzęt potrzebny do jej powstania ma wpływ na jej jakość. Nie da się jednak wybrać jednej maszyny, tak aby charakterystyką pracy pozwalała osiągnąć wysoką wydajność i dobrze przygotowaną paszę w różnych warunkach. Dlatego warto zwracać uwagę na szczegóły w nawet tak nieskomplikowanych na pierwszy rzut oka maszynach jak przetrząsacz lub zgrabiarka.