Szybciej na polu. Siewniki zbożowe o szerokości 4-6 metrów
Z mechanika na pneumatyka
Jeśli do tej pory użytkowaliśmy siewnik mechaniczny o szerokości 3-metrów, a zamierzamy przesiąść się na siewnik pneumatyczny o przynajmniej metr szerszy, to w siewnikach z tradycyjnie umieszczonym poprzecznym zbiornikiem także nie znajdziemy siewnika składanego do szerokości pozwalającej na bezpieczny przejazd po drodze publicznej.
W siewnikach pneumatycznych znajdziemy jednak sprzęt, który ma możliwość składania z 4 na 3 metry do transportu. Jednak mówimy tu już o siewnikach uniwersalnych bądź kombinacjach uprawowo-siewnych ze zbiornikiem zawieszonym na przednim TUZ. Czterometrowe uniwersalne agregaty uprawowe jak Poettinger Terrasem C4 lub Kuhn Speedliner lub Maschio Centauro są sporo droższe od podobnej szerokości siewników pneumatycznych.
Niemniej zaletą tych siewników jest to, iż są to narzędzia tak naprawdę półzawieszane. Dzięki temu minimalna moc ciągnika potrzebnego do pracy z Terrasemem C4 wynosi już 140 KM. Natomiast Kuhn określa maksymalną moc dla Speedlinera 4000 na 201 KM. Do pracy z agregatem Maschio Centauro potrzebujemy co najmniej 150 KM.
W przypadku kombinacji z przednim zbiornikiem moc ciągnika nie ma takiego znaczenia jak udźwig przedniego TUZ. Na nim bowiem będziemy zawieszać pełny zbiornika ziarna. W przypadku większego ze zbiorników z kombinacji Avant firmy Amazone potrzebujemy udźwigu z przodu rzędu niemal 5 ton. Więc chcąc nie chcąc musimy zaprząc do takiego zestawu duży ciągnik. Dlatego firmy same przyznają iż kombinacja belki wysiewającej z przednim zbiornikiem przeznaczona jest raczej dla gospodarstw dużych lub wręcz firm usługowych.
Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2013 czasopisma RPT.