Kuhn Espro z podsiewem nawozu
Na zakończonych kilka dni temu międzynarodowych targach Agromek w Danii miała miejsce światowa premiera pierwszego w historii marki Kuhn pneumatycznego agregatu uprawowo-siewnego z rzędową aplikacją nawozu. Tak doposażone maszyny serii Espro wejdą do oferty sprzedażowej w przyszłym roku.
Na duńskiej wystawie można było zobaczyć agregat z oznaczeniem 6000 RC, czyli w wersji hydraulicznie składanej do transportu i o szerokości roboczej 6 m. Jak się jednak dowiedzieliśmy, w pierwszej kolejności zostanie wprowadzony do produkcji czterometrowy model.
Maszyny z równoczesnym siewem nasion i nawozu rozpoznamy m.in. po dodatkowym bębnie dozującym, dodatkowej głowicy rozdzielającej oraz umieszczonej za talerzami doprawiającymi listwie jednotarczowych redlic. Poprzedzające wał oponowy bruzdowniki zamocowane są do belki nośnej poprzez gumowe amortyzatory.
Kuhn Espro 4000 R
Nawóz startowy nie jest umieszczany w linii przebiegu redlic nasiennych, lecz z nieznacznym bocznym przesunięciem. Rozstaw elementów odkładających odżywcze granule jest dwukrotnie większy od odstępu tych, które aplikują ziarno.
Głębokość roboczą redlic nawozowych regulujemy za pomocą zróżnicowanych pod względem grubości klipsów. Nakładamy je na tłoczyska siłowników. W razie potrzeby korektę ustawienia możemy wykonać zdalnie podczas jazdy. W przypadku siewu bez nawożenia pod korzeń hydraulicznie przestawiana szyna pozostaje w podniesionej pozycji. W ten sposób ograniczamy zużycie redlic nawozowych.
Z tytułu podsiewu odżywczych granul i związanego z nim większego zapotrzebowania na strumień powietrza inżynierowie marki Kuhn zastosowali hydraulicznie napędzaną dmuchawę transportową o zwiększonej wydajności.
Espro w wersji kombinowanej, z racji dodatkowej listwy nawozowej jest nieco dłuższe i cięższe. Agregat z końcówką RC ma ponadto większy zbiornik. Jego pojemność to 5500 l. Dla porównania, tej samej wielkości model pozbawiony możliwości podsiewu nawozu ma skrzynię o 2000 l mniejszą. Zbiornik kombinowanego Espro posiada ruchomą przegrodę. Dzięki niej możemy zmienić proporcje między przestrzenią dedykowaną pod nasiona oraz pod nawóz.