Kombinacja dużej średnicy kół oraz nowego bieżnika powoduje, że maszyna porusza się lżej, co zmniejsza jej zapotrzebowanie na siłę uciągu. Jest to ważny argument dla gospodarstw posiadających nieduże ciągniki. Ponadto podczas pracy z biernymi narzędziami wymagana jest zwykle duża prędkość. Dzięki nowym rozwiązaniom będzie można ją łatwiej osiągnąć.
Hydrauliczny łącznik górny zamontowany między maszyną uprawową a siewnikiem Amazone serii AD pozwala szybko przestawić pracę zestawu uprawowo-siewnego na uprawę wykonywaną tylko agregatem, czyli solo. Takie wyposażenie dodatkowe w postaci...
Matrix to opony radialne nie tylko o zwiększonej nośności, ale przystosowane do większych prędkości pod dużym obciążeniem. Dzięki nim Cirrusy mogą poruszać się po drogach publicznych, i to z wypełnionymi zbiornikami, z prędkością 40 km/h i na taką uzyskują one homologację (w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju). Gumy Matrix zagościły na kołach wałów oponowych Amazone także z powodu lepszego systemu ugniatania gleby. Nowe koła poza obniżaniem zapotrzebowania na siłę uciągu pokrywają i dogniatają glebę w czterech rzędach nasion wysiewanych co 12,5 cm albo trzech rzędach nasion wysiewanych co 16,6 cm.
Opony Matrix zapewniają zagęszczenie gleby, tworząc poprzeczne pasy w stosunku do kierunku jazdy maszyny. Nie przeszkadza to jednak w utrzymywaniu ustanowionej głębokości pracy redlic wysiewających nasiona. Dozowane przez siewnik ziarna przykrywa gleba pochodząca z nieutwardzonych grzbietów, tworzonych przez bieżnik nowych kół. Firma Amazone projektując opony Matrix, po raz pierwszy wykorzystała opony mające w konstrukcji bieżnika wewnętrzne metalowe wkładki. Dzięki temu profil ma kontakt z glebą we wszystkich rzędach redlic. Radialne gumy, dzięki swojej konstrukcji, bardzo dobrze się oczyszczają, nie wymagają skrobaków.
RoTeC w akcji
Cirrus 3003 Compact otrzymał także nowe elementy wysiewające. Znane redlice RoTeC+ zostały zmienione na redlice RoTeC pro coulter. Zostały one zaprojektowane z myślą o pracy przy dużych prędkościach roboczych i dlatego pracują pod dużym naciskiem. Z tego powodu producent wyposażył je w silniejsze ułożyskowanie. W celu zwiększenia dokładności wysiewu i współczynnika wschodów polowych – zmieniony został w redlicach kształt wylotów nasion. Ma on przyczyniać się do szybszego ich opadania na dno bruzdy. Za to szybsze opadanie nasion ma skutkować dokładniejszym wysiewem. Także układ zagarniania nasion podległ modyfikacji. W standardowych, dobrych warunkach pogodowych używane są zagarniacze palcowe. Z kolei w suchych warunkach siewu producent zaleca użycie rolek dociskowych. Cirrus wyposażony został też w nowy system kontroli przepływu materiału siewnego.
Czujniki na rurach
Nowe siewniki Cirrus są wyposażane w uniwersalny sterownik Amatron 3 z GPS-Switch, umożliwiający sterowane sygnałem GPS wyłączanie siewu w trzymetrowej szerokości sekcjach. W gospodarstwach, w których jest już obecny komputer Amatron wraz z opryskiwaczem lub rozsiewaczem nawozów, można użyć tego terminalu także do siewu. Na życzenie klienta możliwe jest także wyposażenie nowych Cirrusów w tańsze i prostsze terminale Amadrill+.
Cirrusy otrzymały również nowy system kontroli przepływu materiału siewnego w postaci sensorów umieszczonych na przewodach nasiennych tuż za głowicami dystrybutorów. Dzięki nim możemy zarówno na bieżąco, jak i pod koniec dnia pracy sprawdzić sprawność działania systemu dystrybucji nasion, nie opuszczając fotela operatora.