Firma Amazone zaprezentowała kilka nowości podczas konferencji prasowej zorganizowanej w 2013 roku w fabryce w Lipsku. Jedna z innowacji dotyczyła m.in. techniki siewu. W tym zakresie ciekawą, całkowicie nową maszyną był siewnik Cirrus.
Firma Amazone zaprezentowała agregat uprawowo-siewny Cirrus 6003-2 i 6003-2C o szerokości roboczej 6 m z nowymi, podwójnymi redlicami talerzowymi TwinTeC+. Tym samym Cirrus jest pierwszym siewnikiem Amazone, który zależnie od potrzeb...
W 2014 roku seria maszyn Cirrus 02 została zamieniona na nową serię siewników Cirrus 03. Są w niej dostępne w najbliższym czasie modele Cirrus 3003 Compact. Pozostałe modele Cirrusów o szerokościach roboczych 3; 3,5 oraz 4 m, czyli modele Cirrus 3003, 3503 i 4003 na ramie sztywnej, weszły na rynek dopiero w 2015 r. Jedynym składanym modelem pośród nowych maszyn noszących łacińską nazwę chmur pierzastych jest Cirrus 6003-2, czyli wersja sześciometrowa.
Większy zbiornik – większa wydajność
Najmniejszy Cirrus 3003 Compact jest wyposażony w zbiornik o pojemności 3000 l. Tak duża pojemność wraz z możliwością przejazdu siewnikiem wypełnionym nasionami po drogach wpływa na zwiększenie wydajności, gdyż nie trzeba tracić czasu na wsypywanie nasion do zbiornika dopiero po przyjeździe na pole. W porównaniu do poprzedniej wersji siewnika zmieniono ułożenie osi jezdnej, która znajduje się teraz bliżej zbiornika, co pozytywnie wpłynęło na możliwość wykonywania manewrów maszyną.
Pozostałe siewniki Cirrus nowej serii mają dwa rodzaje zbiorników: 3600-litrowy, bez przegrody tylko do nasion, i 4000-litrowy, który ma przegrodę oddzielającą materiał siewny od granul nawozu. Ten ostatni zbiornik może być montowany we wszystkich maszynach poza Cirrusem 3003 Compact. Wyposażone w niego siewniki na końcu symbolu mają oznaczenie literą C. Zbiorniki z dwiema komorami są przystosowane do pracy pod ciśnieniem powietrza, dzięki któremu nawóz będzie dostawał się do gleby (system z tzw. single-shoot, czyli wstrzeliwaniem granul nawozu do gleby). W takim układzie producent oferuje transport zarówno materiału siewnego, jak i nawozów w jednym przewodzie, do jednej redlicy.
Najpierw zwałować, potem siać
Poza zmianą pojemności i kształtu zbiorników na nawozy i nasiona niemiecki producent rozważył także zmianę wyposażenia wałów oponowych oraz układu jezdnego agregatów wysiewających. W myśl zasady uprawy według Amazone: „najpierw zwałować, potem siać” – w nowych Cirrusach do jazdy i do ugniatania podłoża niebawem pojawią się także inne opony w rozmiarze 400/75 R17.5 o nazwie Matrix. Nowe gumy charakteryzują się m.in. ciekawym kształtem bieżnika. W maszynach Cirrus serii 02 były i będą na wyposażeniu jedynie koła klinowe (klinowy wał oponowy). Z kolei we wszystkich siewnikach nowej generacji obecne są zarówno opony AS, jak i opony Matrix, czyli z blokami umieszczonymi pod mniejszym kątem niż w przypadku typowej jodełki i podzielonymi na trzy części. W pasie środkowym bieżnika tej opony bloki są wygięte i stanowią jedną całość. Z kolei części boczne bieżnika są oddzielone i stanowią przedłużenie klocków środkowych opony. Zdaniem producenta taki rodzaj ogumienia dobrze ugniata glebę i zagęszcza ją pasowo.