Siew punktowy nasion i porcjowy nawozów
Amazone w siewnikach punktowych Precea testuje oszczędne nawożenie bez obniżki plonów. Polega na zmniejszeniu dawki dzięki zwiększeniu precyzji zabiegu do poziomu dozowania porcjowego. To odpowiedni czas na takie badania, bo bardzo drogie nawozy mineralne skłaniają do ograniczenia ich stosowania.
Siewniki punktowe Amazone Precea dostępne są w szerokościach roboczych wynoszących od 2,7 do 6,8 m. Oprócz punktowego siewu nasion mogą jednocześnie podsiewać nawóz oraz aplikować mikrogranulat bezpośrednio w rzędy razem z nasionami lub nad nimi na zamknięte redliny. Wszystkie trzy materiały mogą być dozowane automatycznie w ramach zmiennego wysiewu na podstawie map aplikacyjnych (producent używa nazwy karty aplikacyjne).
Amazone testuje kontrolowaną uprawę rzędową CRF
Karty wgrywane bezprzewodowo
Pozyskanie mapy aplikacyjnej nie jest dzisiaj trudne, bo jej przygotowanie proponuje wiele firm zajmujących się rolnictwem precyzyjnym. Zanim taka karta powstanie, analizowane są wspólnie lub oddzielnie zdjęcia satelitarne upraw, dane plonów pozyskane z kombajnów i próbki glebowe. Najpopularniejsze są mapy aplikacyjne zmiennego stosowania nawozów azotowych, ale coraz częściej do praktyki rolniczej trafiają również karty zmiennego wysiewu kukurydzy.
Jest wtedy odkładana w glebie według zasady - im mniejszy potencjał plonotwórczy danego fragmentu pola, tym mniejsza liczba nasion. Nie ma bowiem sensu wysoka norma siewu w miejscu niesprzyjającym optymalnemu wzrostowi i rozwojowi roślin - będą ze sobą konkurować i efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Zasada ta dotyczy również nawożenia stosowanego podczas siewu nasion.
Karta aplikacyjna w formacie ISOXML lub shape może być wgrana do firmowego terminala Amazone o nazwie Amatron 4 (obsługuje pracę m.in. siewnika Precea) tradycyjnie poprzez pamięć pendrive i port USB lub bezprzewodowo. W tym drugim przypadku kartę aplikacyjną należy zapisać w platformie internetowej Agrirouter, która umożliwia bezpieczną i łatwą wymianę danych między różnymi producentami maszyn rolniczych i innymi firmami z szeroko rozumianego otoczenia rolnictwa.
Rozsiewacze Amazone kontra wiatr
Po zainstalowaniu w telefonie komórkowym aplikacji myAmaRouter należy ją na niego pobrać i następnie będąc w pobliżu terminala Amatron 4 wysłać do niego bezprzewodowo poprzez sieć WLAN. Po zakończonym siewie można z powrotem poprzez telefon przesłać mapę wykonanej pracy do platformy wymiany danych Agrirouter.
Podsiew nawozu daje oszczędności
Firma Amazone namawia użytkowników jej siewników Precea do korzystania z możliwości pracy z kartami aplikacyjnymi. Jak podaje, badania przeprowadzone w USA dotyczące porównania stosowania nawozów stosowanych całopowierzchniowo i pasowo obok nasion (podsiew redlicami nawozowymi) dały ciekawe wyniki.
Duży wpływ na nie miała zasobność gleby. Przy jej niskiej wartości oszczędności wynikające z wyboru metody pasowej sięgały 50% nawozu. Natomiast zwiększająca się zawartość składników pokarmowych w glebie powodowała zmniejszanie się tej różnicy do poziomu 10%. Oczywiście badania te uwzględniały uzyskiwanie podobnych plonów.
Amazone Centaya-C Super ma zbiornik dwukomorowy
Obecnie firma Amazone pracuje nad kolejnym krokiem pozwalającym uzyskiwać oszczędności nawozów. To metoda porcjowa (miejscowa), która polega na aplikacji porcji granul nawozu w pobliżu wysianych nasion. W porównaniu do metody pasowej, jej zastosowanie pozwala zmniejszyć nawożenie do 25% przy zachowaniu podobnych plonów. Sercem systemu jest dozownik FertiSpot, który po zgromadzeniu małej dawki granul pozwala aplikować je naraz obok nasiona.
Dzięki temu do gleby trafia indywidualna porcja nawozowa dla danej rośliny. Podczas siewu kukurydzy jej granule znajdują się obok nasiona w odległości 5-6 cm i są umieszczone głębiej o ok. 5 cm. Kluczem do poprawnego działania nawożenia miejscowego jest zgranie aplikacji porcji granul obok wysiewanego o ułamek sekundy później nasiona.
GPS-Switch dla nasion i nawozu
Siewniki Amazone Precea obsługują również pracę w ramach funkcji Section Control (nazwa Amazone GPS-Switch),
który umożliwia automatyczne przełączanie sekcji roboczych (szerokości pracy) zarówno siewnych, jak i nawozowych. Odbywa się to w czasie rzeczywistym na podstawie pozycji określanej w czasie rzeczywistym dzięki nawigacji satelitarnej.
Rozsiew graniczny z Amazone BorderTS
- Jeśli w terminalu określono granice pola, kierowca może w trybie automatycznym w pełni skoncentrować się na obsłudze ciągnika z siewnikiem, ponieważ sekcje szerokości są przełączane automatycznie zarówno na klinach, jak i poprzeczniakach - podkreśla Gregor Bensmann z firmy Amazone.
Dzięki systemowi GPS-Switch pierwsze oszczędności związane są ze zmniejszeniem kosztów materiału siewnego i nawozu. W tym drugim przypadku Amazone podaje, że na poprzeczniaku zamykającym pole pod kątem 45 stopni, za każdym nawrotem na poprzeczniaku siewnik z GPS-Switch przy dawce nawozu wynoszącej 100 kg/ha pozwala oszczędzić 0,05 kg przy szerokości roboczej 3 m (potencjalna powierzchnia nakładania wynosi 5 m2) i 0,18 kg przy szerokości roboczej 6 m (potencjalna powierzchnia nakładania wynosi 18 m2).
Wydaje się, że to marginalne wartości, ale im większe pole, tym więcej nawozu się oszczędza w myśl zasady "ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka". Ważne jest również to, że minimalne zakładki nasion i nawozów pozwalają zachować założoną obsadę oraz nie prowadzą do przenawożenia roślin, co ma znaczenie m.in. dla ich późniejszego równomiernego dojrzewania.
Terminal Amatron 4 z 8-calowym kolorowym wyświetlaczem dotykowym dzięki funkcji Connect umożliwia nie tylko wspomniane połączenie z telefonem komórkowym, ale również z tabletem. W tym celu należy korzystać z aplikacji Amatron Twin, która pozwala wyświetlać wybrane karty na dodatkowym wyświetlaczu. Dzięki temu rozwiązaniu w tablecie zainstalowanym w kabinie ciągnika zagregowanego z siewnikiem Precea może pojawić się widok np. funkcji automatycznego przełączania sekcji roboczych GPS-Switch.
Zbiorniki nawozu od 950 do 2200 l
Zależnie od wybranej wersji, zbiornik nawozu siewnika Amazone Precea, może znajdować się nad maszyną (pojemność 950 lub 1250 l), albo na przednim TUZ ciągnika (FTender o pojemności 1600 lub 2200 l). Jak zapewnia producent, dzięki systemowi dozowania Precis, siewnik Precea jest wyposażony w precyzyjny napęd dozowania granul. Ich transport do redlic nawozowych odbywa się w strumieniu powietrza, co zapewnia równomierny transport i zapobiega zapychaniu. Nawóz jest transportowany do dwutalerzowej redlicy nawozowej FerTeC Twin. Maksymalna dawka nawozu na hektar przy prędkości roboczej 15 km/h może wynosić 250 kg.
Każda redlica nawozowa posiada oddzielny zespół dozujący, który w wersji z silnikiem elektrycznym pozwala zmieniać dawkę za pomocą terminala Amatron 4 ręcznie lub automatycznie w ramach kart zmiennej aplikacji oraz wyłączać/załączać podczas pracy GPS-Switch.
FTender jest dostępny z przykryciem brezentową plandeką oraz ze szczelną metalową w wersji ciśnieniowej, której zaletą jest wyższa wydajność podawania, szczególnie przydatna w przypadku wyższych dawek nawozu. Zbiornik ten może być wykorzystany do pracy z różnymi maszynami i służyć jako rezerwuar dla ziarna. Różne wałki dozujące umożliwiają zastosowanie różnych typów materiału siewnego i nawozu. Ponadto dostępna jest wersja ze zbiornikiem dzielonym, która pozwala uzyskać większą liczbę kombinacji wysiewu.
Aerodynamiczny kształt przedniego zbiornika FTender zapewnia dobrą widoczność, co jest bardzo pomocne w przypadku jazdy po drogach publicznych oraz w trakcie zawracania na polu.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ