Brona mulczowa Unia Buzzard
Narzędzie do szybkiej uprawy pożniwnej jest mile widziane w każdym gospodarstwie. Firma Unia proponuje do takiej pracy bronę mulczową Buzzard o szerokości roboczej 7,5 lub 9 metrów. Na nasz test producent dostarczył narzędzie mniejsze z wałem nożowym, które sprawdziliśmy na glebie lekkiej.
Pracowaliśmy na ściernisku po zebranej gryce, gdzie ilość resztek pożniwnych była znikoma. Nie mieliśmy więc okazji sprawdzić przepustowości Buzzarda w warunkach obfitości materii organicznej. Natomiast czyste pole pozwoliło ocenić pracę z różnymi ustawieniami, co pozwala dostosować narzędzie do warunków panujących na danym polu.
Siewnik do poplonów Unia FP
Z wałem nożowym
Pierwszym elementem roboczym brony mulczowej Buzzard może być opcjonalny wał nożowy. Testowaliśmy narzędzie właśnie z takim doposażeniem. Wał ten o średnicy 400 mm składa się z półtorametrowych segmentów zamontowanych na łożyskach z kalamitkami. Na każdym segmencie umieszczono obwodowo po sześć noży przykręcanych za pomocą czterech śrub, co pozwala na ich wymianę.
Każdy półtorametrowy segment, za pomocą solidnego ramienia, połączony jest poprzez cztery amortyzatory gumowe z czworokątną belką, za wychylenie której odpowiadają siłowniki hydrauliczne. W sumie w bronie mulczowej Buzzard o szerokości 7,5 m zamontowanych jest 6 takich siłowników.
Rozdzielacz hydrauliczny dba o ich równomierną pracę, co pozwala jednocześnie segmenty podnosić lub opuszczać. Po maksymalnym uniesieniu wału nożowego następuje jego wyłączenie z uprawy.
Firma Unia proponuje dłuta Durum
Kolejną opcją wyposażenia brony mulczowej Buzzard są przednie talerze rozcinające o średnicy 400 mm zawieszone na elastycznej sprężynie. Każdy talerz zamontowany jest na łożysku bezobsługowym. Specjalnie wyprofilowana powierzchnia tych elementów roboczych powoduje podnoszenie gleby, która następnie jest mieszana z resztkami pożniwnymi.
Po zdemontowaniu talerzy rozcinających, w ich miejsce można zamontować łapy z płytkami o szerokości 150 mm. Jak podkreśla producent, taka szerokość zapewnia właściwe kruszenie i niwelowanie terenu jednocześnie nie obciążając nadmiernie poszczególnych sprężyn.
Pozwala to wykorzystać narzędzie do wiosennego przygotowania gleby po orce, w celu przerwania parowania i przyspieszenia jej ogrzania. W połączeniu z dużą szerokością roboczą otrzymujemy wydajną włókę, co czyni bronę mulczową Buzzard narzędziem uniwersalnym. W każdej z opisanych opcji dostępna jest hydrauliczna regulacja wysokości pracy: wału nożowego, talerzy rozcinających, włóki łapowej.
Przyczepa technologiczna Unia Bizon 16
Pięć rzędów palców
W bronie mulczowej Buzzard, najważniejsze są palce sprężyste pełniące rolę zgrzebła. Zamontowane są w 5 rzędach oddalonych od siebie o 45 cm. To solidne elementy robocze, bo każdy ma średnicę 16 i długość 700 mm. Montowane są na podwójnej sprężynie. Ustawienie względem podłoża wszystkich rzędów palców regulowane jest hydraulicznie w zakresie od 90 do 0 stopni.
Można więc wybrać ustawienie pionowe (bardzo agresywne) lub po prostu po złożeniu do poziomu zrezygnować z ich pracy. W tym ostatnim przypadku powierzchnia gleby traktowana będzie na przykład tylko wałem nożowym. Pamiętajmy jednak, że na polu z dużą ilością resztek pożniwnych nie należy rezygnować z pracy palców, które je rozprowadzą i częściowo mieszają z glebą.
Możliwość regulacji hydraulicznej, zarówno wału nożowego, jak i palców, pozwala na bieżąco dostosowywać ich ustawienia do warunków panujących na polu. Bardzo dobrze widoczna z kabiny ciągnika skala z cyframi od 0 do 8, stanowi dla operatora punkt odniesienia i pozwala na korektę ustawienia kąta pracy palców. W warunkach ogromnej ilości resztek pożniwnych możemy wykorzystać możliwość niezależnego odchylenia dwóch ostatnich rzędów palców.
Rozsiewacz do wapna pylistego Unia RCW Helix 120 TD
Zmiana ta wymaga zatrzymania ciągnika i po wyjęciu sworzni ręcznego skręcenia kilku śrub rzymskich. Równomierne zmiany dla sekcji zapewnia skala oparta na płaskownikach z nacięciami i dopasowanymi podkładkami sworzni, co pozwala wybrać jednakowe ustawienia. Regulacja hydrauliczna nadal działa dla całego pola palców, ale ostatnie dwa są odchylone bardziej od przednich, co ułatwia przepływ masy roślinnej i zmniejsza ryzyko uwalniania zbitych kopców słomy lub zapchania narzędzia.
Podczas naszego testu pracowaliśmy również z palcami ustawionymi pionowo (90o) i z podniesionym wałem nożowym. Zaskoczyły nas możliwości tego ustawienia, bo palce głęboko wygryzały się w glebę. Po pracy powstały sporych rozmiarów miniredliny. Oznacza to, że na glebie bardzo lekkiej głębokość pracy brony mulczowej Buzzard o szerokości 7,5 m i masie bliskiej 3 ton może być nawet dwukrotnie wyższa niż podaje producent. Unia informuje o 3 cm, a osiągnęliśmy 5-6 cm.
Zaznaczamy jednak, że na glebie ciężkiej i suchej uzyskanie nawet lekkiego zagłębienia może być trudne. Dlatego wartość ta jest zapewne średnią i należy traktować ją jako orientacyjną i sugerującą, że Buzzard przeznaczony jest do pracy powierzchniowej bez ingerencji w warstwę uprawną. Narzędzie to sprawdzi się podczas szybkiej uprawy ściernisk, w czasie której jej głównym zadaniem jest równomierne rozmieszczenie resztek pożniwnych, delikatne pokrycie ich glebą oraz pobudzenie nasion chwastów do szybkiego skiełkowania.
Po ich wzejściu zabieg można powtórzyć, aby zniszczyć siewki i pobudzić kolejne nasiona do kiełkowania. Praca broną mulczową Buzzard przyczynia się również do zmniejszenia populacji ślimaków, myszy i nornic.
Do pracy w różnych warunkach
Niewątpliwą zaletą Buzzarda jest możliwość jego wykorzystania w warunkach dużej wilgotności gleby. Powinny wtedy pracować tylko palce, a wał nożowy należy maksymalnie podnieść i tym samym wyłączyć z pracy. Nie mieliśmy okazji tego sprawdzić, ale nie ulega wątpliwości, że palce w postaci solidnych prętów nie są wrażliwe na oblepianie glebą. W połączeniu z dużą wydajnością pracy to wielka zaleta brony mulczowej pozwalająca często dotrzymać terminów agrotechnicznych. Ponadto narzędzie to można wykorzystać w różnych technologiach uprawy gleby: klasycznej orkowej, uproszczonej i pasowej Strip Till.
Brona mulczowa Buzzard o szerokości roboczej 7,5 m ma niewielkie zapotrzebowanie na moc. Wystarczy ciągnik o mocy około 150 KM. Należy jednak pamiętać, że warunkiem właściwej pracy tym narzędziem jest uzyskanie prędkości wynoszącej powyżej 15 km/h. Obecnie oprócz narzędzia 7,5-metrowego Unia produkuje jeszcze wersję 9-metrową, której zapotrzebowanie na moc wynosi ok. 180 KM.
Na czas transportu narzędzia składane są hydraulicznie do szerokości 3 m. Zapadki zabezpieczające mechanicznie segmenty przed otwarciem zintegrowane są z hydrauliką, co zwalnia operatora z potrzeby wychodzenia z ciągnika w celu ich założenia lub zwolnienia.
Do połączenia ciągnika z broną mulczową Buzzard potrzebne są 3 obwody hydrauliczne służące do: składania/rozkładnia bocznych segmentów narzędzia, regulacji wału nożowego (lub talerzy rozcinających lub łap z płytkami) i regulacji kąta pracy pięciu rzędów palców.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ