Wóz przeładowczy Bizon 16 marki Unia: 15 ton ładowności technicznej, wysokość przeładunku 3,3 m.
Marka Unia z myślą o średnich gospodarstwach wprowadza do oferty przyczepę technologiczną Bizon 16 z jedną osią jezdną o pojemności 16 m3, która jest o połowę mniejszym odpowiednikiem Bizona 36.
Skrzynia ładunkowa w mniejszym wozie przeładowczym wykonana jest jako konstrukcja spawana osadzona jest na ramie dolnej, gdzie zamontowano również układ czterech czujników wagowych. Umożliwia on ewidencję przeładowywanego ziarna z dokładnością do 20 kg oraz wydruk wyników. Ułatwia to zarówno kontrolę zbieranego plonu, jak i rozliczanie się z kontrahentami.
W dnie skrzyni umieszczono dwa podajniki ślimakowe transportujące ziarno, które mają zmienny skok, co jak zapewnia producent zapobiega zapychaniu się materiału w czasie jego wyładunku i umożliwia równomierny transport zbieranego ziarna z tylnej części przyczepy do rury wyładowczej umieszczonej z jej przodu. Podajnik ślimakowym transportujący materiał w górę napędzany jest bezpośrednio z WOM ciągnika poprzez przekładnię kątową. Co ważne, napęd ślimaków poziomych może zostać rozłączony za pomocą sprzęgła uruchamianego hydraulicznie. Dzięki temu możliwe jest opróżnianie przenośnika wyładowczego nawet wtedy, gdy skrzynia ładunkowa nie jest jeszcze pusta.
Marka Unia ma nowy flagowy opryskiwacz przyczepiany. To Heron o pojemności zbiornika 5000 litrów z belkami o szerokości roboczej od 18 do 30 m pracującymi w przedziale wysokości 0,5-2,3 m. Dyszel tej maszyny jest amortyzowany i można...
Dopuszczalna masa całkowita przyczepy technologicznej Bizon 16 w czasie jazdy po drogach publicznych wynosi 13, a na polu 20 t. Natomiast ładowność techniczna zaprojektowana została na 15 t. Maksymalna wysokość wyładunku wynosi 4,7 m, ale załadunku na inną przyczepę przez jej burtę jest niższa - 3,3 m. Z Bizonem 16 może pracować ciągnik o mocy minimum 120 KM.
Przyczepa technologiczna marki Unia może być stosowana do transportu: zboża, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i nawozów mineralnych granulowanych. Pamiętajmy, że według badań transport ziarna z kombajnu do przyczep/naczep znajdujących się na uwrociach pola może przyspieszyć zbiór nawet o 30%. Warunkiem jest ciągła praca kombajnu, który nie zatrzymuje się w celu opróżniania zbiornika - robi to w czasie koszenia.