Agregat zębowy POM Brodnica Zeta w teście RPT
Przyjrzyjmy się bliżej budowie brodnickiego agregatu. Uwagę z pewnością przykuwa falisty profil ramy. Nietypowy kształt czterech podłużnic konstrukcji nośnej to jedynie zabieg stylistyczny. Rama posiada sześć belek poprzecznych. Dwie z nich są masywniejsze i osadzone wyżej. Stanowią one miejsce mocowania elementów odpowiedzialnych za regulację położenia ramion wału doprawiającego. Do tylnej przyspawane są zastrzały usztywniające kozła zawieszenia. Pozostałe cztery belki służą jako szkielet nośny dla elementów roboczych. Ich rozstaw jest nieco zróżnicowany i wynosi w przypadku dwóch pierwszych rzędów ok. 50, zaś kolejnych 60 cm.
Na trzymetrowym agregacie rozmieszczonych jest łącznie 19 zębów. Tworzone przez nie ślady mają osie oddalone od siebie o niespełna 16 cm. Dość rozległe rozmieszczenie elementów roboczych sprzyja niezakłóconemu przepływowi strumienia gleby i pozostałości pożniwnych. Za spokojną pracę odpowiada też względnie spory prześwit pod ramą wynoszący 60 cm.
Sprężynowe zęby do listew nośnych przykręcone są poprzez zaciski półjarzmowe. Tak ukształtowane słupice pełnią nie tylko rolę wsporników elementów roboczych, ale również mechanicznego bezpiecznika przeciążeniowego typu non-stop. Zęby w kształcie litery S mają ponadto zdolność do wpadania w wibracje, co sprzyja zagłębianiu się agregatu oraz kruszeniu gleby. Szerokość wsporników redliczek w miejscu mocowania do ramy wynosi 70, zaś grubość 12 mm. W dolnej części przekrój zęba nie ulega zmianie lecz wygina się poprzecznie. Takie rozwiązanie wzmacnia konstrukcję, a także ułatwia montaż elementów roboczych.
Przy końcowej części zębów, za pomocą dwóch śrub instalowane są obracalne redlice proste bądź redlice strzałkowe. Co ciekawe, istnieje też możliwość zastosowania obu typów elementów roboczych na jednym agregacie jednocześnie. Wówczas pierwszy i drugi rząd stanowią wąskie dłuta, zaś przy trzecim i czwartym znajdziemy gęsiostópki. Podczas naszego testu były zamocowane wyłącznie redlice strzałkowe, które są dedykowane do zrywania ściernisk.
Więcej przeczytasz w RPT 2/2017. ZAPRENUMERUJ