Waidemann 1260 LP zastępuje 1240 LP
Klasyczna mała ładowarka przegubowa Weidemann 1240 LP wykorzystywana w wielu gospodarstwach hodowlanych do prac załadunkowych ma następcę. To model 1260 LP, w którym zachowując kompaktowość ulepszono parametry robocze.
Skrót LP w maszynach marki Weidemann oznacza Low Position, czyli niską pozycję. Taka ładowarka przegubowa jest po prostu małą maszyną z nisko położonym środkiem ciężkości. W praktyce rolniczej można nią wjechać do pomieszczenia o wysokości poniżej 2 m i szerokości poniżej 1 m. Maszyny w terminologii niemieckiego producenta określane są terminem Hoftrac.
Weidemann proponuje ładowarki 7-metrowe
Wysokość podnoszenia od 2,5 do 2,9 m
Ładowarka przegubowo-teleskopowa Weidemann 1260 LP standardowo podnosi ładunki za pomocą dwóch siłowników hydraulicznych na wysokość (mierzona w punkcie obrotu łyżki) 2,5 m.
Opcjonalnie dostępne są inne ramiona załadowcze, zwiększające ten parametr do 2,7 lub 2,9 m. Dzięki nim można w razie potrzeby zwiększyć wysokość podnoszenia, nie kupując kolejnej większej ładowarki. Co ważne w nowej maszynie zmodyfikowano amortyzację ramienia załadowczego, co zapewne poprawiło komfort pracy.
Konstruktorzy ładowarki Weidemann 1260 LP pracowali również nad zwiększeniem jej parametrów roboczych i osiągnęli sukces. W porównaniu z poprzednim modelem ciężar wywracający został podniesiony o kilkanaście procent. W przypadku maszyny ustawionej prosto z zamontowaną łyżką wynosi w zależności od wyposażenia od 1160 do 1690 kg. Natomiast po zamianie osprzętu na widły do palet spada do poziomu 890-1260 kg. Oczywiście przy maszynie skręconej na przegubie wahadłowym parametry te są niższe i przy czterech kołach mających kontakt z podłożem wynoszą odpowiednio 980-1440 i 740-1080 kg.
Weidemann wymienia silniki na Stage V
Więcej miejsca w kabinie
W porównaniu z ładowarką 1240 LP w nowym modelu stanowisko operatora ze standardową szybą tylną oraz kabina zostały całkowicie przeprojektowane. - Dzięki znacznie zwiększonej przestrzeni operator ma zapewnione komfortowe warunki pracy. Wpływa na to doskonała widoczność we wszystkich kierunkach i spłaszczony tunel środkowy, który służy w równym stopniu zwiększeniu wygody, jak i bezpieczeństwa. Nowe wnętrze z koncepcją obsługi zorientowaną na kolory oraz ergonomicznie rozmieszczony wyświetlacz umożliwiają intuicyjną i wydajną pracę - mówi Paweł Suchocki, dyrektor polskiego działu maszyn rolniczych w firmie Weidemann.
W porównaniu z ładowarką 1240 LP w nowym modelu optymalizacja kąta skrętu i odległości tyłu nadwozia od tylnej osi doprowadziły do zwiększenia jego zwrotności. Zmianę tę zapewne doceni każdy operator. Standardowo maszyna jest wyposażona w dwa reflektory robocze LED z przodu i jeden z tyłu (1000 lumenów). Ponadto dostępny jest pakiet reflektorów o mocy 2000 lumenów, jak również oświetlenie halogenowe i światło ostrzegawcze (LED). Opcjonalne gniazdo 13-pinowe sprawia, że ładowarka przegubowa 1260 LP może być łączona z różnym osprzętem.
Weidemann imp - elektryczna taczka
Napęd Direct Wheel Drive
W nowej kompaktowej maszynie marki Weidemann montowany jest 3-cylindrowy silnik Perkins o mocy 25 KM. Spełnia on normę emisji spalin Stage V bez zastosowania dodatkowego osprzętu w postaci filtra DPF czy systemu SCR. Zapewne wielu przyszłych użytkowników tej maszyny uzna to za dużą zaletę.
Tym razem inżynierowie Weidemanna nie zdecydowali się na zastosowanie napędu hydrostatycznego z wałem przegubowym, przekładnią rozdzielczą i osiami, ani na napęd hydrostatyczny z silnikami hydraulicznymi na osiach. Wybrali inną koncepcję napędu. To Direct Wheel Drive (dwDrive) z czterema silnikami hydraulicznymi zabudowanymi możliwie blisko kół, bo w ich piastach.
Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas przenoszenia napędu nie występują straty mechaniczne. Silniki piast kół są dodatkowo zabezpieczone przed skokami ciśnienia za pomocą bezpiecznika wysokociśnieniowego. Ssanie zwrotne pomiędzy silnikami piast kół zapobiega zmniejszeniu ilości oleju w tych, które podczas pokonywania zakrętów znajdują się na zewnątrz.
Na długiej liście zalet napędu dwDrive producent wymienia natychmiastowe przyspieszenie i większy prześwit pojazdu w porównaniu z podobnymi rozwiązaniami z wałem przegubowym i napędem poprzez osie. Płynna regulacja prędkości jazdy możliwa jest w zakresie od 0 do 20 km/h. Dzięki napędowi Direct Wheel Drive możliwe było również zastosowanie pedału hamowania impulsowego i elektrycznego hamulca postojowego. Wydajność pompy hydrauliki roboczej wynosi 44,8 l/min, a ciśnienie od 185 do 225 barów. Natomiast ciśnienie robocze hydrauliki jazdy nie przekracza 420 barów.
Masa maszyny gotowej do pracy wynosi 2100 kg, co w połączeniu z kompaktowymi wymiarami pozwala transportować ją na przyczepie o ładowności 3,5 t. Dzięki temu przemieszczenie ładowarki Weidemann 1260LP na większe odległości nie jest nadmiernie kłopotliwe, czyli możliwe na przyczepie lawecie ciągniętej przez samochód.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ