Test GPS Switch w rozsiewaczu Amazone ZA-TS Profis Hydro
Przenawożeniu mówimy nie
Na polu pszenicy wyznaczyliśmy palikami i taśmą granicę oznaczającą miejsce, na które wcześniej trafił nawóz. Sytuacja taka występuje, gdy ścieżki technologiczne na polu łączą się ze ścieżką technologiczną uwrocia pod kątem ostrym. Pracując standardowym rozsiewaczem, rozsialibyśmy w to miejsce nawóz ponownie, czyli byłoby ono przenawożone. Natomiast maszyna z GPS Switch potraktowała je jako część pola z już rozsianym nawozem i zmniejszyła szerokość roboczą poprzez zmniejszenie obrotów tarcz.
Kuwety jako miara nawożenia
Do oceny różnicy pomiędzy pełną dawką rozsiewanego nawozu a zmniejszoną poprzez wyłączenie skrajnej sekcji szerokości użyliśmy naczyń pomiarowych rozsiewacza Amazone. Służą one standardowo do kalibracji pracy maszyny, zwłaszcza w przypadku używania nawozu o słabej jakości granul. Po rozsiewie i przesypaniu z kuwet do menzurek nawozu wpisuje się tę wartość do terminala Amatron 3, który dzięki temu automatycznie koryguje ustawienia do założonej dawki rozsiewu nawozu.
W naszym teście kuwety ułożone po pięć obok siebie (wzdłużnie do ścieżki technologicznej) posłużyły nam do oceny różnicy procentowej rozsiewanego nawozu w dwóch miejscach. Jeden zestaw oddalony był od środka ścieżki przejazdowej o 3 m, a drugi o 12 m. Po pierwszym przejeździe wykonanym w dawce 200 kg/ha przy pomocy Bartosza Sobczyńskiego przesypaliśmy zebrane w kuwetach granule do menzurki ze skalą. Odczytany wynik stanowił dla nas punkt odniesienia, czyli 100% wspomnianej dawki.
W kolejnych przejazdach założyliśmy, że zestaw kuwet oddalony o 12 m od ścieżki technologicznej znajduje się w odległości 3 m za miejscem, w którym skrajna sekcja szerokości rozsiewu powinna się wyłączyć, aby nie doprowadzić do nakładania się nawozu. Najpierw wprowadziliśmy te dane do komputera Amatron 3, a następnie pracowaliśmy z funkcją automatyczną GPS Swich i ustawieniem rozsiewu na nawożenie pełne. Okazało się, że do pięciu kuwet ustawionych na obszarze pola wcześniej pokrytego pełną dawką nawozu trafiło zdecydowanie mniej granul niż podczas pracy na pełną szerokość roboczą.
Więcej w miesięczniku RPT 5/2015. ZAPRENUMERUJ