Dwutarczowy rozsiewacz MXL Unii Group - artykuł z miesięcznika RPT
Najprostszy MSR10
Dwutarczowy rozsiewacz zawieszany MXL może być sterowany poprzez 3 rodzaje komputerów. Najprostszym jest MSR 10, który przede wszystkim pozwala utrzymywać stałą dawkę rozsiewanego nawozu niezależnie od prędkości jazdy.
Ponadto za jego pomocą można szybko i łatwo zmienić dawkę wysiewanych granul, kontrolować pracę czujników i odczytać parametry pracy takie jak m.in.: obsiane hektary, czas rozsiewu, liczbę kilogramów wysianego nawozu. Sterownik MSR 10 ma wyświetlacz czarno-biały.
Nie to jednak jest jego największym minusem, tylko ograniczenie dotyczące możliwości sterowania tylko jednym zespołem napędzającym tarcze. W praktyce oznacza to, że MSR 10 współpracuje z rozsiewaczem MXL mającym jeden silnik hydrauliczny dawkujący nawóz na dwie tarcze rozsiewające.
Superior z dżojstikiem
Więcej możliwości ma komputer Superior produkowany przez polską firmę Adel. Po pierwsze potrafi niezależnie sterować dwoma silnikami hydraulicznymi, czyli dawka nawozu wysiewana przez lewą tarczę może być inna, niż wysiewana przez tarczę prawą.
Po drugie Superior ma duży kolorowy i dotykowy wyświetlacz. Jednak nie musimy z tej funkcji korzystać, bo obsługa komputera możliwa jest również poprzez dżojstik i przyciski funkcyjne, czyli jak kto woli.
Kolejną zaletą Superiora jest możliwość wykorzystania go do obsługi innych maszyn Unii Group. Obecnie jest to prasoowijarka Master, ale w najbliższym czasie mają do tej grupy dołączyć inne maszyny koncernu z jabłkiem w logo.
Oczywiście Superior pozwala utrzymywać stałą dawkę rozsiewanego nawozu niezależnie od prędkości jazdy, dowolnie ją zmieniać w czasie jazdy oraz gromadzi również parametry pracy rozsiewacza MXL i informuje przykładowo o ilości nawozu pozostałego w skrzyni. Zebrane dane można łatwo przenieść do standardowego komputera.
UTS od Müller Elektronik
Najwyższy standard pracy z rozsiewaczem MXL zapewnia komputer UTS pracujący w standardzie Isobus. Dla Unii Group produkuje go niemiecka firma Müller Elektronik. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wysiewu nawozu na podstawie map zasobności pola w składniki pokarmowe - wersja z pakietem VRC.
Można również zamówić wersję wyposażenia Trac Leader, która umożliwia wykonywanie jazdy równoległej. Jest to szczególnie przydatne, gdy pole nie jest obsiane i nie ma na nim ścieżek technologicznych. Do pakietów VRC i Trac Leader dodawana jest antena GPS, która pozwala wykorzystać sygnał nawigacji satelitarnej do zlokalizowania ciągnika z rozsiewaczem.