Pedały do obsługi rewersora
Za zbiornikiem nasion kombajnu znajdziemy amerykańską sześciocylindrową jednostkę serii Genesis marki Ford o pojemności niespełna 7,5 l oraz mocy znamionowej 220 KM. Dawkowane przez mechanicznie sterowaną pompę wtryskową paliwo pobierane jest z 400-litrowego zbiornika. Moment obrotowy z silnika na przednie koła o rozmiarze 16/70-20 przekazywany jest za pomocą hydrostatycznego wariatora niemieckiej marki Linde oraz trzyzakresowej skrzyni biegów.
Do kombajnu New Holland TC59 Bizon był dedykowany wyłącznie heder o szerokości roboczej 6,1 m. Jego listwa nożowa otrzymuje napęd poprzez mechanizm tarczy wahliwej. Do regulacji motowideł w pionie i w poziomie wykorzystywane są siłowniki hydrauliczne, zaś do ustawiania ich prędkości obrotowej silnik elektryczny. W celu załączenia napędu zwrotnego zespołu żniwnego i przenośnika ukośnego należy jednocześnie nadusić przycisk w dżojstiku oraz nacisnąć jeden z pedałów po lewej stronie kolumny kierowniczej. Pierwszy manewr związany jest z elektropneumatycznym zasprzęgleniem silnika hydraulicznego, a drugi z jego uruchomieniem. Obok tego pedału jest drugi identyczny pozwalający na użycie hydromotoru do dozowanego powolnego pobrania „wyplutego” materiału. Przy omłocie oleistych nasion z hederem współpracował stół francuskiej firmy Cheval z kosami bocznymi renomowanej niemieckiej firmy Mörtl.
W połowie października br. w Bogumiłowicach koło Radomska w woj. łódzkim firma New Holland Polska zorganizowała pokaz pracy kombajnu zbożowego New Holland CX 6080 Elevation z udoskonaloną sześciorzędową przystawką do zbioru kukurydzy na...
Trochę mechaniki, trochę elektryki
Sercem maszyny jest młocarnia, w której główny bęben ma średnicę 600 mm i szerokość 1560 mm. Jego prędkość obrotową ustawia się elektrycznie. Do regulacji intensywności pracy młocarni służy także mechanicznie regulowana szczelina robocza przy pomocy dźwigni umieszczonej po prawej stronie fotela operatora. Za głównym bębnem znajduje się odrzutnik słomy, a następnie zębowy separator rotacyjny o dwóch prędkościach i zmiennym położeniu klepiska pod nim. W celu zwiększenia obrotów dodatkowego bębna trzeba przy wykorzystaniu dźwigni po prawej stronie maszyny poluzować pas, a potem go przełożyć na inną parę kół pasowych. W pobliżu ulokowana jest też druga podobna dźwignia do przestawienia obrotów separatora. Za bębnami znajduje się sześcioklawiszowy wytrząsacz o powierzchni 6,16 m2. Podczas omłotu rzepaku obroty bębna młócącego zostały określone na 550 obr./min, zaś klepisko pod nim niemal całkowicie opuszczone. Z kolei przy separatorze wybrano niską prędkość wirowania oraz maksymalną szczelinę roboczą.
Wymłócone ziarna trafiają na zespół czyszczący składający się z podsiewacza schodkowego, górnego sita wraz z jego przedłużeniem kłosowym, sita dolnego i sześciołopatkowego wentylatora. Wszystkie trzy arfy mają budowę żaluzjową i ustawiane są dźwigniami z tyłu maszyny, zaś intensywność pracy dmuchawy regulowana jest wariatorem pasowym obsługiwanym poprzez silnik elektryczny. Całkowita powierzchnia sit wynosi 4,67 m2. Podczas naszej wizyty górne sito pod rzepak zostało otwarte na 6 mm, zaś jego przedłużenie kłosowe na 10 mm. Obroty dmuchawy czyszczącej ustawione były na 600 obr./min.
Bez ślimaka napełniającego
Oczyszczony materiał transportowany jest podnośnikiem łańcuchowo-łopatkowym do poprzecznego ślimaka, który wygarnia nasiona do zbiornika o pojemności 6700 l. Niedomłoty trafiają podobnym sposobem pod ponowne działanie głównego bębna.
W manualnie klimatyzowanej kabinie podstawowe funkcje zespołu żniwnego obsługiwane są poprzez dżojstik, zaś pozostałe za pomocą przycisków na panelu bocznym. Największy z umieszczonych na pulpicie wskaźników zegarowych umożliwia w zależności do położenia przełącznika podgląd trzech parametrów: prędkości obrotowej bębna młócącego, prędkości obrotowej wentylatora wialni i prędkości jazdy. Po stronie niewielu minusów kombajnu New Holland TC59 Bizon jest brak siedziska dla instruktora.