New Holland CX 6080 podczas jazd testowych w kukurydzy
W połowie października br. w Bogumiłowicach koło Radomska w woj. łódzkim firma New Holland Polska zorganizowała pokaz pracy kombajnu zbożowego New Holland CX 6080 Elevation z udoskonaloną sześciorzędową przystawką do zbioru kukurydzy na ziarno.
– W minioną środę mieliśmy okazję zaprezentować gościom kombajn z serii CX 6000 Elevation. Pokazaliśmy, jak w praktyce przebiega zbiór kukurydzy przy użyciu tej maszyny – mówi Łukasz Chęciński, szef marketingu marki New Holland w Polsce. – Klienci mogli usiąść za kierownicą, dokładnie obejrzeć sprzęt, a także porozmawiać z naszymi ekspertami. Takie praktyczne spotkania są naszym zdaniem bezcenne. Każda opinia, którą otrzymujemy w czasie ich trwania, jest dla nas punktem wyjścia do ciągłego doskonalenia maszyn. To właśnie dzięki temu sprzęt New Holland cieszy się zaufaniem odbiorców na całym świecie – dodaje. Pokaz dla mediów stanowił część cyklu pokazowego dotyczącego zbioru kukurydzy. Spotkania organizowane są w całej Polsce przez sieć dilerską New Holland.
New Holland CR 10.90. Pokaz zbioru kukurydzy w Hebdowie
Kombajn z oznaczeniem CX 6080 Elevation to maszyna o tzw. klasycznej budowie młocarni, opartej o tradycyjny wytrząsacz. W prezentowanym modelu ma on sześć klawiszy. W kombajnie New Holland CX 6080 Elevation za oddzielanie resztek ziarna z kłosów i słomy, poza wytrząsaczem odpowiada także dwubiegowy separator rotacyjny. W przypadku zbioru kukurydzy korzystamy z wolniejszego przełożenia. Prezentowana maszyna ma silnik FPT o mocy znamionowej 272 i maksymalnej 300 KM oraz zbiornik nasion o pojemności 9300 l.
Trzy lata temu firma New Holland zaprezentowała mocno odmienione adaptery kukurydziane z charakterystycznymi profilowanymi osłonami międzyrzędowymi na wzór rybiej ości. Obecnie oferowana jest już zmodernizowana wersja tych przystawek.
Wprowadzono m.in. krótsze dzioby mające na celu lepsze dopasowywanie się do kształtu podłoża i zapobieganie gubieniu kolb. Zastosowanie wymienialnych listew bocznych rozdzielaczy wydłużyło okres eksploatacji hedera. Profil przedniej części został przekonstruowany w celu odsłonięcia łańcuchów zbierających. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się przy pracy z wyległą kukurydzą, ponieważ łodygi zazębiają się z adapterem, co poprawia skuteczność zbioru i podnosi jego tempo.