Kombajn Case IH 9230. Test w kukurydzy
Serce kombajnu, czyli wzdłużny rotor w bazowej formie, wyposażony jest w cepy o kącie pochylenia ich powierzchni bocznej wynoszącym 28°. Do zbioru kukurydzy w naszych warunkach Case IH zaleca wymianę części z nich lub wszystkich na elementy młócące o kącie 10°. Na obwodzie wzdłużnego bębna znajduje się 36 obsad do mocowania cepów.
Pod kątem kukurydzy wymienione zostały także klepiska. W sekcji omłotowej założono pozbawione drutów segmenty z prętami poprzecznymi o profilu okrągłym, zaś w części separacyjnej pozostawiono moduły z listwami płaskimi i o zredukowanej liczbie krzyżujących się z nimi drutów.
Delikatniejsze ustawienia
Prędkość obrotowa rotora została ustawiona na 320 obr./min, czyli o 80 obr./min mniej w porównaniu do wyjściowych zaleceń fabrycznych. Uzyskanie takich obrotów wiązało się z włączeniem najniższego z trzech zakresów pracy wzdłużnego bębna.
Szczelinę roboczą wyregulowaliśmy na 32 mm, a więc o 7 mm więcej w odniesieniu do orientacyjnych nastaw podanych w instrukcji obsługi. Kolby były spore, a nasiona dość suche jak na nasze warunki klimatyczne.