Żyto to niedoceniane zboże w żywieniu świń
Nowoczesne odmiany żyta, poza kukurydzą są dobrym źródłem energii o najwyższym potencjale plonowania.
- Mała popularność stosowania żyta w żywieniu świń w naszym kraju jest niezrozumiała. W Polsce to jęczmień jest uważany za podstawowe zboże paszowe - mówił dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, podczas konferencji „Nowoczesna produkcja-świnie”, która odbyła się w Licheniu Starym.
W innych krajach np. w Danii ziarno jęczmienia z uwagi na dużą zawartość włókna jest stosowane wyłącznie w żywieniu loch prośnych. Pozostałe grupy technologiczne żywione są pszenicą.
Kukurydza wyprodukowana w naszym kraju z uwagi na duże porażenie mikotoksynami również nie jest dobrą paszą w żywieniu trzody.
- Alternatywą dla niej może i powinno być żyto. Jego ziarno jest najmniej skażone jednocześnie posiada najlepszy bilans aminokwasów oraz wysoką wartość biologiczną białka. Jeśli chodzi o ilości substancji antyżywieniowych wszystkie nowe testy wykazały, że są one podobne jak w pszenżycie, które z powodzeniem stosujemy w żywieniu świń. Poza kukurydzą, to właśnie żyto ma najwyższą wydajność plonowania - dodał dr Tomasz Schwarz.