Zamieszanie cenowe w związku z ASF w Lubuskiem
Zakłady mięsne w Polsce płacą o około 10 centów tj. około 40 groszy za kilogram mniej, niż nasi zachodni sąsiedzi. Jeszcze niższe stawki oferują zakłady zlokalizowane w woj. lubuskim. Wszystko przez przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików.
Hodowcy trzody chlewnej z woj. lubuskiego, którzy znajdują się na obszarach objętych występowaniem afrykańskiego pomoru świń u dzików, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, otrzymują mniej pieniędzy za wyprodukowane tuczniki.
"Szczególne zamieszanie na rynku powstało po potwierdzeniu wirusa ASF w województwie lubuskim. Podmioty skupujące proponują producentom świń ceny o kilkadziesiąt groszy niższe niż w innych województwach nieobjętych ograniczeniami ze względu na chorobę ASF" czytamy w komunikacie związku.
Hodowcy chcą wybudować dwie tuczarnie ale nie mogą. Dlaczego?
Tuczniki w krajach Unii Europejskiej wciąż drożeją. W Belgii ich ceny wzrosły o 5 centów do poziomu 1,310 euro za kg żywca (ok. 5,6 zł), a w Holandii o 3 centy do wartości 1,460 euro za kg żywca (ok. 6.26 zł).
Cena tuczników w Niemczech do 27 listopada będzie wynosić 1,95 euro za kg tuszy tj. około 8,36 zł za kg wbc. To o 6 centów więcej niż przed tygodniem.
Cena tuczników w Niemczech rośnie mimo wzrostu liczby ubijanych świń oraz większej wagi tusz. Jak informuje KZP-PTCH jest to efekt wzmożonego eksportu do Chin oraz większego popytu charakterystycznego dla okresu przedświątecznego.
Zakłady ubojowe w Niemczech z trudem pokrywają swoje zapotrzebowanie na surowiec. W efekcie tego podnoszą ceny żywca do bardzo wysokich poziomów, które są bliskie rekordowych.
Cena skupu świń w Danii w przeciwieństwie do Niemiec została zamrożona do połowy grudnia. Obecnie wynosi ona 13,60 DKK za kg wbc tj. około 7.82 zł/kg.
- Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ