Maciory i prosięta w centrum zainteresowania
Odpowiednie zarządzanie stadem podstawowym, zwłaszcza w okresie okołoporodowym, przynosi efekty w postaci licznych miotów żywotnych prosiąt.
Akademia dla producentów prosiąt firmy Wipasz S.A. pod tytułem: Zdrowie stada podstawowego – wpływ na wyniki produkcyjne, odbyła się 21 listopada w Jachrance w woj. mazowieckim.
Niewielkie zmiany w notowaniach prosiąt
– Chcę zwrócić uwagę na wilgotność powietrza w chlewni. Jej górny zakres wynosi 70%, ale w przypadku prosiąt jest to 60% – mówił Seweryn Michalski, doradca ds. żywienia trzody chlewnej Wipasz.
Z kolei hałas jest czynnikiem stresogennym dla osesków, powodując mniejszą inicjację ssania wymienia maciory.
Paweł Gutowski, kierownik ds. rozwoju ferm loch, zwrócił uwagę m.in. na monitorowanie kondycji loch, która jest istotna w ustalaniu indywidualnego karmienia macior.
– W większości ferm bazujemy na ocenie BCS. Jej skuteczność jest jednak na poziomie 40-50 proc. Dlatego warto ją uzupełnić o badanie grubości słoniny w punkcie P 2. Aby ją prawidłowo wykonywać, musimy zrobić trzykrotny pomiar – mówił Paweł Gutowski, dodając:
– Pierwszy w momencie wejścia lochy na porodówkę, drugi, gdy ją z niej wyprowadzamy i trzeci po potwierdzeniu kolejnej ciąży
Świnie są bardzo wrażliwe na przeciągi. Z każdym zwiększeniem ruchu powietrza o 1 m/s w sytuacji, gdy na zewnątrz jest poniżej 28 st. C, temperatura w kojcu maleje o 1 st.
– Trzoda chlewna nienawidzi przeciągów. Musimy więc zabezpieczyć przed nimi chlewnię – mówił Wiktor Antuszewicz z firmy SKOV.
Polska wśród liderów wzrostu pogłowia świń i ubojów
Enric Marco z Vetgrup mówił o tym, jak produkować prosięta z użyciem mniejszej ilości antybiotyków. Zwrócił przy tym uwagę na znaną, ale wciąż kluczową zasadę cpp-cpp, czyli całe pomieszczenie pełne – całe pomieszczenie puste.
– Tylko zastosowanie tej metody umożliwia nam obniżenie poziomu śmiertelności prosiąt o niemal połowę oraz poprawienie ich średnich dobowych przyrostów masy ciała o ponad 35 gramów na dobę – mówił Marco.
Dr n. wet. Krzysztof Janeczko z UP we Wrocławiu oraz Ceva Animal Health Polska mówił o głównych wyzwaniach okresu okołoporodowego obejmującego ostatnie 10 dni ciąży.
– W ciągu ostatnich pięciu lat miał miejsce znaczny postęp w zrozumieniu optymalnego żywienia loch w omawianym czasie. Okazuje się, że zaopatrzenie macior w energię jest kluczowe dla zmniejszenia długości porodu i liczby martwych prosiąt – mówił dr Janeczko.
Hodowcy i producenci świń obecni na akademii wysłuchali także wystąpień na temat śladu węglowego w regulacjach unijnych oraz mikro- i małe biogazowni rolniczych.