Skuteczna walka z ASF wymaga uproszczenia procedury postępowania z tuszami odstrzelonych dzików, które mogłyby być kierowane bezpośrednio do utylizacji zaraz po pobraniu próbek do badań. Zmiany te pozwolą w szybszy sposób ograniczyć ich populację.
Redukcja populacji dzików w Polsce przebiega za wolno, o czym świadczą kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 46. nowych przypadków choroby.
Liczba dzików, u których stwierdzono wirusa ASF w ciągu pięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku przekroczyła łączną liczbę osobników zakażonych w latach ubiegłych.
Rolnicy oczekiwali, że sprawna redukcja tych zwierząt przyczyni się do opanowania sytuacji w kraju. Jednak rekomendowany przez międzyresortowy zespół do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, poziom zagęszczenia dzików wynoszący 0,1 sztuk na kilometr kwadratowy nie został osiągnięty.
Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 162 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce od 17 lutego 2014 r. Tylko w tym roku wybuchło ich aż 58. Ognisko ASF nr 162 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 10...
Redukcja populacji tych zwierząt jest utrudniona między innymi koniecznością przechowywania w chłodniach ich tuszy do czasu otrzymania wyników badań w kierunku ASF.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej chce, aby uprościć procedury postępowania z tuszami odstrzelonych dzików, które mogłyby być kierowane bezpośrednio do utylizacji zaraz po pobraniu próbek do badań.
Eksperci domagają się również zamknięcia ruchu dla dzikich zwierząt wzdłuż autostrady A1, A2 i A4. Pozwoli to ograniczyć migrację dzików.
W dniu 11 lipca główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 46. przypadków ASF (od 2412 do 2457). Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 2 do 8 lipca 2018 r.
Od początku wystąpienia choroby w Polsce doszło do 162. ognisk u świń oraz 2457 przypadków u dzików.
[WIDEO] Jedynie bioasekuracja pozwala zabezpieczyć trzodę chlewną przed ASF
-
Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ