Zagęszczenie dzików jest nadal zbyt duże. Mamy kolejne przypadki ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-07-2018,9:00 Aktualizacja: 13-07-2018,10:35
A A A
Redukcja populacji dzików w Polsce przebiega za wolno, o czym świadczą kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 46. nowych przypadków choroby.
 
Liczba dzików, u których stwierdzono wirusa ASF w ciągu pięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku przekroczyła łączną liczbę osobników zakażonych w latach ubiegłych.
 
Rolnicy oczekiwali, że sprawna redukcja tych zwierząt przyczyni się do opanowania sytuacji w kraju. Jednak rekomendowany przez międzyresortowy zespół do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, poziom zagęszczenia dzików wynoszący 0,1 sztuk na kilometr kwadratowy nie został osiągnięty.
 
wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Rolnicy nie mogą sprzedawać świń. Wybuchło kolejne ognisko ASF

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 162 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce od 17 lutego 2014 r. Tylko w tym roku wybuchło ich aż 58. Ognisko ASF nr 162 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 10...
Redukcja populacji tych zwierząt jest utrudniona między innymi koniecznością przechowywania w chłodniach ich tuszy do czasu otrzymania wyników badań w kierunku ASF.
 
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej chce, aby uprościć procedury postępowania z tuszami odstrzelonych dzików, które mogłyby być kierowane bezpośrednio do utylizacji zaraz po pobraniu próbek do badań. 
 
Eksperci domagają się również zamknięcia ruchu dla dzikich zwierząt wzdłuż autostrady A1, A2 i A4. Pozwoli to ograniczyć migrację dzików.
 
W dniu 11 lipca główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 46. przypadków ASF (od 2412 do 2457).  Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 2 do 8 lipca 2018 r.
 
Od początku wystąpienia choroby w Polsce doszło do 162. ognisk u świń oraz 2457 przypadków u dzików.
 
[WIDEO] Jedynie bioasekuracja pozwala zabezpieczyć trzodę chlewną przed ASF
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA