Wsparcie IW oraz kompartmenty pomogą w walce z ASF
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 12 lipca obradowało w Warszawie. Wnioski z obrad dotyczą kilku kluczowych zagadnień związanych m.in. ze wsparciem Inspekcji Weterynaryjnej oraz tworzenia kompartmentów w Polsce.
Eksperci wchodzący w skład Porozumienia wnioskują o niezwłoczne wsparcie kadrowe i finansowe Inspekcji Weterynaryjnej, aby mogła w pełni realizować strategię walki z ASF.
- Do 20 lipca w Polsce potwierdzono 25 ognisk ASF
- Inspekcja Weterynaryjna powinna otrzymać wsparcie
- Regionalne strategie zwalczania ASF pomogą kontrolować chorobę
- W Polsce powinien się rozpocząć pilotażowy program utworzenia kompartmentów
- Kompartmenty pozwolą łatwiej przemieszczać zwierzęta w strefach ASF
Program odbudowy gospodarstw po ASF
Szybkie testy i certyfikacja
W krajowej strategii zwalczania afrykańskiego pomoru świń Porozumienie zaleca uwzględnienie szybkich testów w kierunku ASF po warunkiem, że okażą się one wystarczająco wiarygodne.
Niezależne firmy powinny także mieć możliwość certyfikacji bioasekuracji w łańcuchach dostaw. Mogłoby to pozwolić na częściowe odciążenie IW, która z powodu braków kadrowych zwalcza ASF przez przesunięcia pracowników z innych regionów.
Liczba ognisk ASF w ostatnich dniach nieustannie rośnie. Do 20 lipca stwierdzono ich 25. Nie wiadomo jeszcze jakie były przyczyny zawleczenia wirusa do poszczególnych gospodarstw.
Inspekcja Weterynaryjna zajmuje się likwidacją stad dotkniętych chorobą. Porozumienie ds. Walki z ASF wspiera strategię działań prewencyjnych IW polegającą na likwidacji stad trzody chlewnej w promieniu 1 kilometra od ujawnionych ognisk, pod warunkiem uzyskania przez rolników odszkodowania za zabite świnie.
Do innych niezbędnych czynności należą ograniczenia tranzytu oraz wyznaczenie objazdów na lokalnych drogach, poszukiwanie padłych dzików w promieniu 5 km od ognisk oraz badania wszystkich tych zwierząt pozyskanych w polowaniach i odstrzale sanitarnym.
24 ogniska ASF. Czwarte w Wielkopolsce
Strategie regionalne i kompartmentalizacja
Porozumienie opowiada się za opracowaniem regionalnych strategii zwalczania ASF dla województw, które utrzymują najwięcej trzody chlewnej czyli woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.
Strategie te mają pomóc w stworzeniu podstawy przyszłej kompartmentalizacji produkcji. Proces ten pozwoli na łatwiejsze przemieszczanie zwierząt w strefach ASF, ale również ułatwi funkcjonowanie całej branży w rejonach zakażonych.
Eksperci postulują więc o wystąpienie do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na rozpoczęcie programu pilotażowego utworzenia kompartmentów w Polsce w oparciu o wytyczne opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE).
Sygnatariuszami Branżowego Porozumienie ds. Walki z ASF są:
- Witold Choiński - Związek Polskie Mięso
- Aleksander Dargiewicz - Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
- Janusz Rodziewicz - Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej
- Monika Piątkowska - Izba Zbożowo Paszowa
- Wiesław Różański - Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI
- Ignacy Zaremba - Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS"
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ