Program odbudowy gospodarstw po ASF
W związku z nowymi ogniskami ASF w Polsce i sąsiednich krajach (m.in. na Słowacji i w Niemczech) ministerstwo rolnictwa na polecenie Grzegorza Pudy rozpoczęło pracę nad programem odbudowy gospodarstw po ASF.
W ramach programu wdrażane będą nowe oraz zmodyfikowane istniejące już instrumenty wsparcia finansowego w celu utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń. Zgodnie z decyzją szefa resortu program ma zawierać również zmiany, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw.
Liczba ognisk ASF rośnie, a cena tuczników maleje
Jak podaje ministerstwo w skład zespołu opracowującego program wchodzą przedstawiciele właściwych departamentów MRiRW, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej.
Założenia programu zostaną przedstawione w Sejmie podczas najbliższego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której tematem będzie aktualna sytuacja w związku z występowaniem ASF w Polsce.
Przygotowywany jest również pakiet informacyjny dotyczący funkcjonujących mechanizmów wsparcia dla rolników zmagających się z problemami ASF z niezbędnymi danymi i zapewniający dostęp do narzędzi pomocy oferowanych przez państwo.
Resort informujemy ponadto, że służby Inspekcji Weterynaryjnej podejmują określone w prawie krajowym i wspólnotowym działania administracyjne dotyczące zwalczania stwierdzonych ognisk choroby, a także działania prewencyjne oraz zabezpieczające przed rozprzestrzenianiem się wirusa na tereny wolne od ASF.
19 lipca uruchomiono nową pracownię diagnostyki afrykańskiego pomoru świń we Włocławku i jest to 6 laboratorium w kraju działające w tym zakresie. Planowane jest także utworzenie kolejnego w województwie łódzkim.
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ