Wolnowybiegowy chów świń
Zakończył się rozpoczęty 1 września 2019 r. unijny projekt „Wzmocnienie systemu edukacji i szkolenia zawodowego na rzecz zrównoważonych, zgodnych z wysokimi standardami jakości systemów chowu trzody chlewnej (BREED)”.
Jego celem było zaoferowanie uczniom szkół zawodowych kursów na temat prowadzenia chowu trzody chlewnej w sposób trwały i zrównoważony. W ramach BREED partnerzy z kilku krajów europejskich: Włoch, Polski, Grecji, Portugalii i Litwy przyczyniali się do zwiększania trwałości sektora produkcji trzody chlewnej, dzięki podniesieniu poziomu wiedzy o chowie świń z poziomu lokalnego na europejski.
Dzięki projektowi uczniowie mogą dowiedzieć się, jak zostać producentem i jak prowadzić zintegrowane działania obejmujące w równym stopniu wszystkie trzy filary trwałego rozwoju (dobrostan zwierząt, dobrobyt ludzi, rentowność i dbałość o środowisko) przy zastosowaniu podejścia interdyscyplinarnego.
Uczestnicy opracowanych e-learnigowych kursów zdobywają wiedzę w zakresie odpowiedzi dotyczących następujących pytań, które są bardzo istotne przy rozpoczynaniu działalności jako producent trzody chlewnej utrzymywanej na wolnym wybiegu: jakich przepisów i regulacji dotyczących chowu świń na wolnym wybiegu należy przestrzegać, ile gruntów ornych i pastwisk potrzeba dla planowanej przez rolnika liczby świń, jakie rasy świń należy wziąć pod uwagę i dlaczego, jakie budynki i sprzęt będą potrzebne, jakie techniki rolnicze należy stosować, jak rolnik powinien stosować pasze i jak karmić świnie utrzymywane na wolnym wybiegu, jak zapewnić dobrostan świniom i dlaczego jest to ważne, jak dbać o zdrowie i wysoką produktywność świń, jak uzyskać wysoką jakość mięsa, a także jak opłacalnie sprzedawać świnie.
Zastąpił świnie pbz rasą puławską
W projekcie BREED opracowano (dostępne w języku angielskim, włoskim, greckim, portugalskim, litewskim i polskim) następujące produkty: przewodnik wolnowybiegowego chowu świń zgodnie z wysokimi standardami jakości dla nauczycieli szkół zawodowych, kurs BREED – 14 modułów szkoleniowych, czyli prezentacji multimedialnych z dodatkowymi materiałami w postaci m.in. filmów i wywiadów, zestawu najlepszych praktyk w chowie świń oraz przewodnik motywacyjny BREED do wysokiej jakości chowu świń.
Podstawowe materiały szkoleniowe to 14 modułów opracowanych jako prezentacje dostępne pod adresem https://mooc.breed.epralima.com/login/index.php.
Ukończenie każdego kursu można potwierdzić certyfikatem, po zaliczeniu testu przypisanego do konkretnego modułu.