Wokół czwartego ogniska ASF nie wykryto zakażonych świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-07-2016,12:40 Aktualizacja: 07-07-2016,12:43
A A A

Służby weterynaryjne zakończyły przegląd wszystkich gospodarstw znajdujących się w promieniu 3 kilometrów od czwartego ogniska ASF. Badania nie wykazały kolejnych zakażonych sztuk. Dzisiaj ma się zakończyć przegląd gospodarstw położonych w odległości 7 km od obszaru zapowietrzonego.

Czwarte ognisko ASF w Polsce wykryto 24 czerwca. W gospodarstwie leżącym w gminie Hajnówka, w powiecie hajnowskim w województwie podlaskim stwierdzono chore na afrykański pomór świń zwierzęta. Utrzymywało ono łącznie 261 świń. Służby weterynaryjne prowadzą dochodzenie epizootyczne w celu ustalenia źródła choroby w gospodarstwie oraz dróg, jakimi wirus mógł się do niego dostać.

trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń

Ognisko ASF zlikwidowane. Trwają kontrole sąsiednich gospodarstw

Ognisko afrykańskiego pomoru świń w gminie Hajnówka w gospodarstwie, w którym znajdowało się ok. 300 świń zostało zlikwidowane. Rozpoczęto kontrole gospodarstw w tzw. strefie zapowietrzonej i zagrożonej - poinformował Krzysztof...

Z gospodarstwem, w którym wykryto czwarte ognisko połączone były dwa kolejne należące do tego samego hodowcy. W pierwszym, które znajduje się w miejscowości Nowoberezowo znajduje się 3815 świń, w drugim położonym w miejscowości Tyniewicze Duże jest 1061 sztuk świń. Wszystkie badania przeprowadzone w tych obiektach dały ujemny wynik.

Czwarte ognisko ASF zostało zlikwidowane rano 25 czerwca. Służby weterynaryjne zabiły 261 sztuk świń. Ich zwłoki zostały przewiezione do zakładu utylizacyjnego Eco-util w Śmiłowie w woj. wielkopolskim.

Po zabiciu i utylizacji świń rozpoczęły się tam prace związane z wstępną dezynfekcją oraz niszczenie słomy, ściółki i innych przedmiotów, które nie mogą być zdezynfekowane. Szacowano również wartość zabitych zwierząt.

asf, ukraina, trzoda chlewna, ogniska asf

ASF. Na Ukrainie choroba jest poza kontrolą

Trzoda chlewna na Ukrainie jest dziesiątkowana wirusem afrykańskiego pomoru świń. Choroba została wykryta w kolejnych gospodarstwach. Najnowsze ogniska są położone niedaleko granicy z Rumunią. W sumie zarażonych jest 700 świń, które będą...

Wokół ogniska 26 czerwca wytyczono dwie strefy, obszar zapowietrzony o promieniu 3 km oraz obszar zagrożony sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony. Tego samego dnia rozpoczęły się przeglądy gospodarstw. 30 czerwca zakończyły się one w obszarze 3 km, a dziś tj. 7 lipca mają się zakończyć w obszarze zagrożonym.

W obszarze zapowietrzonym tj. do 3 km od ogniska ASF znajduje się 8 gospodarstw, w których rolnicy utrzymują 46 świń oraz 29 gospodarstw pustych - informuje ministerstwo rolnictwa. W tym obszarze mieści się również ferma w miejscowości Nowoberezowo należąca do gospodarza licząca 3815 świń. W sumie w tym obszarze w 9 gospodarstwach utrzymuje się 3861 sztuk.

W obszarze zagrożonym tj. co najmniej do 7 km od obszaru zapowietrzonego do tej pory skontrolowane zostały 132 gospodarstwa, w których rolnicy utrzymują w sumie 60 świń.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA