Wojsko rusza w podwarszawskie lasy. Trwa walka z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2017,13:40 Aktualizacja: 28-11-2017,14:01
A A A

MON oddelegował 90 żołnierzy do szukania dzików w podwarszawskich lasach. W okolicach Legionowa znaleziono kolejne padłe zwierzęta. W Warszawie wirusa jeszcze nie stwierdzono.

Na prośbę wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, Ministerstwo Obrony Narodowej do przeszukiwania lasów - oprócz ludzi - desygnowało też sprzęt (przede wszystkim samochody). Żołnierze mają chodzić w patrolach razem ze służbami weterynaryjnymi i znającymi teren myśliwymi. Przeszukiwanie lasów potrwa do 5 grudnia - informuje "Gazeta Wyborcza".

asf, ognisko asf, trzoda chlewnia, wirus asf

Ognisko ASF wybuchło po niemal 50 dniach

Ognisko ASF numer 104 (81 w tym roku), podobnie jak ognisko nr 103 (80 od 8 czerwca 2017 r.) stwierdzono dzisiaj w województwie lubelskim. Tym razem wybuchło ono w gminie Włodawa w powiecie włodawskim Ognisko ASF nr 104 stwierdzono na...
- Działania służb i wojska mają charakter profilaktyczny. Mieszkańców prosimy o zrozumienie i zachowanie ostrożności oraz niewstrzymywanie pracy służb - informuje Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka powiatu legionowskiego donosi z kolei, że w ostatnich dniach znaleziono kolejne cztery martwe osobniki - trzy na terenie gminy Jabłonna i jednego pod Wieliszewem. - Badania we wszystkich wypadkach potwierdziły wirusa ASF - mówi.

Od trzech tygodni w Warszawie trwa na polecenie wojewody sanitarny odstrzał dzików. Do dziś zastrzelono już 32 zwierzęta z 50 przeznaczonych do eliminacji. Lasy Miejskie badają ponadto pod kątem obecności ASF wszystkie dziki potrącone przez samochody. Od początku roku w granicach miasta pod kołami zginęło już 150 sztuk, ale nie wykryto u nich wirusa ASF.

Do 23 listopada ogniska ASF wykrywano wyłącznie po prawej stronie Wisły. Tego dnia potwierdzono obecność wirusa ASF u czterech padłych dzików, znalezionych w miejscowości Laski, w gminie Izabelin, powiat warszawski zachodni.
 

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA