Ognisko ASF wybuchło po niemal 50 dniach
Ognisko ASF numer 104 (81 w tym roku), podobnie jak ognisko nr 103 (80 od 8 czerwca 2017 r.) stwierdzono dzisiaj w województwie lubelskim. Tym razem wybuchło ono w gminie Włodawa w powiecie włodawskim
Ognisko ASF nr 104 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 25 listopada br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Wirus ASF zaatakował zwierzęta w gospodarstwie, w którym utrzymywano dziewięć świń.
Przeczesują lasy i szukają padłych dzików. ASF dotarł na Warmię i Mazury
Gospodarstwo to jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). Zostały w nim wdrożone procedury związane z likwidacją choroby.
Główny lekarz weterynarii do tej pory potwierdził wystąpienie 641 przypadków choroby u dzików (więcej na ten temat można znaleźć tutaj) oraz 104 ogniska u trzody chlewnej.
Głównym czynnikiem zapobiegającym przedostaniu się wirusa do gospodarstwa jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.
Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami oraz mapę z zaznaczonymi i opisanymi ogniskami i przypadkami tej choroby można znaleźć tutaj.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń