Wirus ASF zabił kolejne dziki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-02-2017,17:50 Aktualizacja: 23-02-2017,17:52
A A A

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek 23 lutego o wystąpieniu kolejnych pięciu nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Jeden z nich wystąpił w woj. podlaskim, a po dwa w mazowieckim i lubelskim. W sumie do tej pory w Polsce wystąpiło już 213 przypadków tej choroby u dzików.

Wirus ASF zabił trzy dziki, które zostały znalezione w pobliżu miejscowości Szorce w powiecie monieckim w woj. podlaskim w odległości ok. 74 km od granicy polsko-białoruskiej. Stanowią one 209 przypadek ASF.

asf, dziki, trzoda chlewna, przypadek asf

ASF. Człowiek jedyną niewiadomą w walce z chorobą

Afrykański pomór świń jest w Polsce pod kontrolą, ale niestety mimo to choroba wciąż powoli się szerzy. Dzieje się tak dlatego, że nie ma fizycznej możliwości wybicia wszystkich dzików, nie ma także szczepionki. Jednak najczęstszym...

Przypadek nr 210 i 211 stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione w woj. mazowieckim w pobliżu miejscowości Litewniki Kolonia w powiecie łosickim odpowiednio w odległości ok. 20 oraz 19 km od granicy polsko-białoruskiej.

Dwa dziki stanowiące przypadek 212 oraz 213 padły w województwie lubelskim. Pierwsze zwierze zostało znalezione w pobliżu miejscowości Rokitno w powiecie bialskim w odległości ok. 13 km od granicy polsko-białoruskiej, a drugie w pobliżu miejscowości Zalesie w tej samej gminie w odległości ok. 14 km od granicy polsko-białoruskiej.

Od padłych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF mieszczącym się w instytucie weterynarii w Puławach. Zwłoki wszystkich siedmiu zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA