Wirus ASF wciąż zabija. 608 przypadków w ciągu trzech miesięcy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-03-2019,9:25 Aktualizacja: 19-03-2019,9:26
A A A

Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne 92 przypadki ASF w Polsce. Od początku stycznia odnotowano ich już 608.

Kolejne przypadki ASF (2019/517-2019/608) zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 4 do 10 marca 2019 r. Składa się na nie 144 martwych dzików, z których zaledwie cztery osobniki zostały odstrzelone.

Najbardziej liczny przypadek odnotowano w miejscowości Wola Mrokowska w gminie Lesznowola w powiecie piaseczyńskim w woj. mazowieckim. Służby znalazły tam dziewięć padłych dzików w wieku od 12 miesięcy do trzech lat.

trzoda chlewna, cena wieprzowiny, ASF, Chiny

Ceny żywca wieprzowego w niektórych krajach Europy rosną

Producenci trzody chlewnej z niecierpliwością oczekują na wzrost cen tuczników. Jednak europejski rynek żywca wieprzowego zmienia się w sposób zróżnicowany.   Ceny tuczników w jednych krajach Unii Europejskiej...

Wirus ASF wciąż jest więc aktywny w populacji dzików. Sytuacja ta potwierdza tezę ekspertów, według której liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce w tym roku ma być zdecydowanie większa, niż w ubiegłym.

W zeszłym roku w Polsce odnotowano w sumie 2438 przypadków ASF.

W tkankach padłych osobników znajdują się ogromne ilości tego patogenu, który w skrajnych przypadkach może przeżywać nawet do sześciu miesięcy.

Najważniejsze powinno być poszukiwanie i zbieranie zwłok nie tylko w lasach, ale latem i jesienią również na polach obsianych kukurydzą, gdzie te zwierzęta spokojnie bytują nawet przez 5-6 miesięcy i często nie są przez nikogo zauważane.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

Liczba przypadków ASF w całym 2018 r. w Unii Europejskiej oraz na Ukrainie wyniosła 5403. W 2017 r. odnotowano ich 3985. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Liczba ognisk u świń domowych również była znacznie większa. W 2018 roku wyniosła 1449, a w 2017 roku zaledwie 265. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA