Wirus ASF w 3 powiatach w Wielkopolsce
Wirus ASF w tym roku jest bardziej aktywny niż w poprzednich latach. Do 7 maja w Polsce potwierdzone zostały aż 2282 przypadki. Tym samym ich liczba zbliża się do całkowitej odnotowanej w ubiegłym roku.
Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne 153 nowe przypadki ASF u dzików w okresie od 24 kwietnia do 7 maja. Tym samym ich liczba w tym roku wzrosła już do 2282.
Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 24 kwietnia do 7 maja 2020 r.
- Liczba przypadków ASF w Polsce w 2020 roku wynosi 2282
- Liczba przypadków ASF w Polsce w 2019 roku wyniosła 2477
- W województwie wielkopolskim potwierdzono 17 nowych przypadków ASF
- Im większa liczba znalezionych padłych dzików tym walka z ASF jest bardziej efektywna
- Monitoring bierny jest najważniejszym narzędziem w zwalczaniu ASF u dzików
Myśliwi kluczowi w zwalczaniu ASF. Musimy to zrozumieć
Wirus ASF aktywny na zachodzie Polski
ASF wciąż szerzy się w zachodnich województwach Polski. W Wielkopolsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni stwierdzono w sumie 17 przypadków.
Przypadki ASF w woj. wielkopolskim potwierdzono w powiecie wolsztyńskim w gminie Przemęt i Wolsztyn, w powiecie leszczyńskim w gminie Włoszakowice oraz w powiecie grodziskim w gminie Rakoniewice. W sumie do tej pory w tym województwie potwierdzono 129 przypadków ASF.
Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła również kolejnych 48 przypadków w woj. lubuskim. Padłe zakażone dziki zostały znalezione w powiecie zielonogórskim w gminach Trzebiechów, Sulechów, Zabór, Zielona Góra oraz Czerwieńsk, Świdnica i Bojadła, w powiecie wschowskim w gminie Sława oraz w powiecie nowosolskim w gminach Bytom Odrzański, Kolsko oraz Nowa Sól i Otyń. W sumie do tej pory w tym województwie potwierdzono 568 przypadków ASF.
Duże hodowle świń na Warmii i Mazurach zagrożone?
Zaledwie 1 przypadek ASF potwierdzono w woj. dolnośląskim. Służby znalazły 1 padłego zakażonego dzika w gminie Kola w powiecie głogowskim. W sumie do tej pory na Dolnym Śląsku mamy 22 przypadki.
Monitoring bierny najważniejszy
Usuwanie pozostałości wirusa ze środowiska tj. wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk, które są jego rezerwuarem, jest zdaniem myśliwych oraz naukowców, najważniejszym elementem zwalczania ASF.
Myśliwi podkreślają, że im większa jest liczba znalezionych padłych dzików tym walka z pomorem jest bardziej efektywna. Dzieje się tak wskutek usuwania ich zwłok, które stanowią rezerwuar wirusa dla zdrowych dzików.
Zestawienie najnowszych przypadków ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ oraz TUTAJ.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ