Walka z ASF w 2017 r. pochłonie ponad 25 mln zł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-01-2017,11:50 Aktualizacja: 16-01-2017,11:52
A A A

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń zgodnie z projektem rozporządzenia ministra rolnictwa ma w tym roku kosztować 25 272 161,75 zł. Polska wystąpi jednak do Komisji Europejskiej z wnioskiem o współfinansowanie ze środków Wspólnoty w wysokości 22 253 778,76 zł.

Wirus afrykańskiego pomoru świń występuje do tej pory na terenie trzech województw. Głównym celem programu są więc działania skierowane na zwalczanie oraz zapobieganie jego dalszego rozprzestrzeniania się po kraju.

Program przewiduje wiele działań w tym badania laboratoryjne w kierunku wykrycia ASF, zakup kontenerów chłodniczych do przetrzymywania tusz dzików czy finansowanie funkcjonowania odłowni żywołownych do odłowu tych zwierząt, które później mają zostać uśmiercone.

ASF, 170. przypadek, dziki

ASF - potwierdzono 170. przypadek

W Polsce potwierdzono dwa kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Ostatni sto siedemdziesiąty stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Hołodnica w woj. lubelskim.   Główny Lekarz Weterynarii informuje o...

Walka z afrykańskim pomorem świń obejmuje także finansowanie odstrzału sanitarnego na obszarze zagrożonym występowaniem choroby, polowań na dorosłe samice dzika o wadze tuszy po usunięciu patrochów wynoszącej co najmniej 30 kg i odstrzału selektywnego dorosłych samic dzika o wadze tuszy po usunięciu patrochów wynoszącej co najmniej 30 kg.

Pieniądze z programu będą także przeznaczone na ubój lub zabicie świń na obszarze zagrożenia, obszarze objętym ograniczeniami lub obszarze ochronnym, działania powiatowego lekarza weterynarii po otrzymaniu zawiadomienia o podejrzeniu wystąpienia ASF oraz pobieranie próbek do badań laboratoryjnych w kierunku wykrycia choroby lub przeprowadzanie kontroli gospodarstw w zakresie spełniania wymagań związanych z bioasekuracją przez powiatowego lekarza weterynarii.

pogłowie świń, trzoda chlewna, ceny żywca, wieprzowina

Pogłowie świń w Polsce zacznie rosnąć?

Pogłowie świń w Polsce wynosi 10,3 mln sztuk. Spadki, które trwają od wielu lat prawdopodobnie właśnie zostały zahamowane - informuje TVP 1. To efekt wysokich cen skupu, które dla wielu producentów w końcu są opłacalne. Ceny...

Projekt rozporządzenia wskazuje również na działania mające na celu unieszkodliwienie tusz dzików, które nie mogą być zagospodarowane przez myśliwych na obszarze zagrożenia oraz obszarze objętym ograniczeniami, a także finansowanie poszukiwania i bezpiecznego usuwania zwłok padłych dzików. Na drogowych przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą ma nastąpić wzmocnienie środków bioasekuracji.

Inspekcja weterynaryjna ma prowadzić kampanię informacyjną dla producentów żywności pochodzenia zwierzęcego i pasz, a także rolników, myśliwych, władz samorządowych oraz społeczeństwa.

Kampania ma obejmować informować m.in. o pierwszych objawach zakażenia wirusem u świń, ryzyku jakie niesie wprowadzanie produktów wieprzowych do gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, metodach bezpiecznego unieszkodliwiania padłych dzików lub dopuszczalnych sposobach zagospodarowania odstrzelonych dzików oraz obowiązku zawiadamiania organów inspekcji o każdym przypadku znalezienia padłego dzika.

Pełen projekt rozporządzenia ministra rolnictwa można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA