Walka z ASF przynosi efekty. Łatwiej już można handlować trzodą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2017,13:10 Aktualizacja: 29-09-2017,13:30
A A A

Na terenie powiatów włodawskiego, parczewskiego i części bialskiego zniesiono zakaz organizowania targów i transportu trzody chlewnej. Uchylone zostały też zakazy wystaw zwierząt, polowań zbiorowych i organizowania widowisk.

Rozporządzenie w tej sprawie wydał Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski na wniosek Pawła Piotrowskiego, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Lublinie, który potwierdza, że obszary gdzie zniesiono restrykcje są już wolne od wirusa - informuje Polskie Radio Lublin.

walka z asf, setny przypadek asf w polsce, Główny Lekarz Weterynarii, podlasie, gmina Lipsk

Setne ognisko ASF u trzody chlewnej w Polsce

Do stu wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w Polsce - poinformował w czwartkowym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Ostatnie ognisko wykryto w gospodarstwie w gminie Lipsk na Podlasiu. Jak podano w...

Dla rolników z terenów, gdzie zniesiono restrykcje najważniejsze jest to, że mogą ponownie sprzedawać trzodę chlewną bez konieczności poddawania mięsa wysokiej obróbce termicznej.

- Do tej pory był zakaz wywozu i wprowadzania zwierząt na te obszary, co było sporym ograniczeniem dla wielu hodowców. Nawet jeżeli wyjeżdżały za zgodą powiatowego lekarza do rzeźni, to mięso musiało być poddane bardzo wysokiej obróbce termicznej. W tej chwili wystarczą już tylko odpowiednie dokumenty - mówi Piotrowski.

- Problem, jaki pozostaje do rozwiązania, to wyeliminowanie afrykańskiego pomoru świń u dzików. Decyzja znosząca ograniczenia umożliwia także grupowe polowania na te zwierzęta. Do końca listopada chcemy ograniczyć populację do 0,1 na kilometr kwadratowy - mówi Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

Walka z ASF sporo jednak kosztuje. W województwie lubelskim wydano już na ten cel ponad 6 milionów złotych - informuje na koniec rozgłośnia.
 

źródło: Polskie Radio Lublin

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA