W Puszczy Białowieskiej nie ma dzików?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-02-2016,11:25 Aktualizacja: 25-02-2016,11:13
A A A

Dziki uciekły z Puszczy Białowieskiej? Tak wynika z inwentaryzacji zwierzyny opublikowanej na stronie Białowieskiego Parku Narodowego. Jeśli nie ma tam dzików to nie powinno być tam również zagrożenia afrykańskim pomorem świń.

W dniach 13 i 19 lutego odbyła się inwentaryzacja zwierzyny na terenie całej polskiej części Puszczy Białowieskiej z wyjątkiem obszaru ochrony ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego, ze względu na status ochronny tego fragmentu Puszczy.

afrykański pomór świń, asf, strefa ochronna, podlasie, komisja europejska

Strefa ochronna w związku z ASF będzie większa od 2 marca

Służby weterynaryjne potwierdziły, że 2 marca powiększy się w Podlaskiem strefa ochronna wyznaczona w związku z afrykańskim pomorem świń. Wejdzie do niej pozostała część gminy Zabłudów w powiecie białostockim oraz gminy Czyże i...

- Podczas inwentaryzacji naliczyliśmy sporo zwierzyny, w miotach dominowały jelenie, zarówno byki jak i łanie z zeszłorocznymi cielakami, za to praktycznie nie było dzików - czytamy w inwentaryzacji zwierzyny opublikowanej na stronie Białowieskiego Parku Narodowego.

Tymczasem jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej jeszcze miesiąc temu szacowano dziki w Nadleśnictwie Białowieża na 700 sztuk czyli 6,82 dzika na kilometr kwadratowy powierzchni leśnej.

Wkrótce ruszy sanitarny odstrzał dzików do liczby 0,5 dzika na kilometr kwadratowy. Zdaniem związku jest on spóźniony o co najmniej kilka lat. Wyłączenie odstrzału lub odłowu dzików z Białowieskiego Parku Narodowego przeczyć będzie zasadom walki z chorobami zwierząt zwalczanymi z urzędu - podkreślają członkowie KZP-PTCH.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA