Odbudowa pogłowia trzody chlewnej w Chinach trwa mimo kryzysu wywołanego koronawirusem. W efekcie państwo to może zmniejszyć import wieprzowiny, a jej ceny spadają.
Wieprzowina w Chinach w ostatnich tygodniach tanieje. Jest to efekt odbudowy pogłowia trzody chlewnej i wzrostu liczby gospodarstw zajmujących się tym kierunkiem produkcji o 131%.
Chiny zmuszone były do drastycznej redukcji liczby świń w wyniku szybko rozprzestrzeniającego się afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Obecnie obserwuje się stopniowy wzrost produkcji, co przekłada się na spadek cen.
Produkcja i sprzedaż wieprzowiny w Chinach zasadniczo wzrosła w marcu, natomiast ceny wieprzowiny spadają przez osiem kolejnych tygodni.
Afrykański pomór świń stwierdzony w stadach trzody chlewnej powoduje olbrzymie straty ekonomiczne. Wirus powoduje przede wszystkim załamanie hodowli świń, ale nie tylko. Oznacza również konieczność wybicia i utylizacji wszystkich świń...
W Chinach działa obecnie ponad 370 tys. gospodarstw hodowlanych. Od marca odnotowano kolejne 18 tys. gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, co oznacza wzrost o 131% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - informuje Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS powołując się na english.agri.gov.cn.
Szybka odbudowa pogłowia świń jest możliwa głównie przez duże i znormalizowane fermy świń, które działały szybciej niż fermy rodzinne.
Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi podaje, że liczba loch w stadzie w 400 monitorowanych przez ministerstwo okręgach zwiększyła się w marcu o 2,8%.
Jest to wzrost szósty miesiąc z rzędu. Liczba prosiąt w stadach liczących ponad 500 loch zwiększyła się o 7,3%.
Jest to efekt programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej wdrożonego w ubiegłym roku.
Chiny wprowadziły również wsparcie finansowe w głównych powiatach produkujących świnie w celu przywrócenia produkcji i złagodzenia skutków epidemii koronawirusa.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ