ASF. Czy Chiny uznają unijną rejonizację?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-04-2020,14:00 Aktualizacja: 28-04-2020,12:29
A A A

Afrykański pomór świń stwierdzony w stadach trzody chlewnej powoduje olbrzymie straty ekonomiczne.

Wirus powoduje przede wszystkim załamanie hodowli świń, ale nie tylko. Oznacza również konieczność wybicia i utylizacji wszystkich świń w zakażonym stadzie, dezynfekcję i trwający ponad 40 dni przestój w używaniu chlewni.

ASF oznacza dla Polski olbrzymie straty związane z handlem międzynarodowym. Kraje, w których wirus występuje u świń domowych, natychmiast zostają objęte embargiem na eksport mięsa czy żywych zwierząt.

ASF, afrykański pomór świń, Chiny, odbudowa pogłowia trzody chlewnej, nowe ogniska ASF, import macior i knurów,

ASF. Kolejne ogniska choroby w Chinach

Odbudowa pogłowia świń w Chinach trwa, a państwo to importuje z Europy żywe maciory i knury. Jednak mimo podjęcia środków bioasekuracji odnotowano tam kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF).    Chiny próbują...

Restrykcje nakładane przez Chiny i inne kraje azjatyckie, odcięły możliwości eksportowe dla wielu unijnych producentów wieprzowiny, w tym Polski.

Unia Europejska stosuje bardziej liberalne przepisy tj. zasady rejonizacji. Zakaz obejmuje tylko te regiony, w których wykryto ogniska wśród trzody chlewnej.

"O utraconych szansach ekonomicznych dla Polski świadczy przykład Hiszpanii, która, będąc wolna od ASF, wyrosła na głównego eksportera wieprzowiny do Chin na świecie. Tylko w zeszłym roku jej przychody z tego tytułu wyniosły 1,12 miliarda euro. Rosnący w tym roku popyt może nawet podwoić te sumy" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

Polska nie może eksportować wieprzowiny na chiński rynek. Pozostaje nam głównie Unia Europejska. Wypełniamy w ten sposób lukę po mięsie wywiezionym z krajów Wspólnoty do Azji.

"Dziś Chiny wykazujące duży deficyt wieprzowiny gotowe są do obniżenia wcześniej przyjętych, surowych norm. Dla nas to szansa przekonania Chin do unijnej rejonizacji i wznowienia intratnego eksportu" podsumowują eksperci KZP-PTCH POLPIG.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA