Branża trzody chlewnej w Unii Europejskiej zmaga się z ogromnym kryzysem. Jest to efekt przesycenia rynku wewnętrznego, zakłóceń eksportu, wysokich cen pasz, nawozów i energii, wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) i COVID-19.
Republika Czeska domaga się pomocy dla branży trzody chlewnej ze strony Komisji Europejskiej. Forto_Remigiusz...
Sektor trzody chlewnej w Unii Europejskiej znajduje się obecnie w bardzo ciężkiej sytuacji. Jest to efekt przesycenia rynku wewnętrznego, zakłóceń eksportu, wysokich cen pasz, nawozów i energii, wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) i Covid-19.
Republika Czeska podczas posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej, która odbyła się 12 i 13 grudnia, poinformowała o wyzwaniach stojących przed sektorem wieprzowiny w Europie.
Wśród poruszonych tematów były obecne trudności spowodowane przesycenie rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, co wynika z wysokiego wskaźnika produkcji i zakłóceń w eksporcie. Delegacja zwróciła uwagę również na wysokie ceny pasz i energii, a także na kolejne ogniska ASF i negatywne skutki pandemii Covid-19.
W rezultacie ceny na rynku tuczników są najniższe od dekady, co może mieć wpływ na gospodarki krajowe, zatrudnienie na obszarach wiejskich i migrację między obszarami wiejskimi a miejskimi.
Tuczniki na niemieckiej dużej giełdzie utrzymały cenę sprzed tygodnia. Natomiast notowania w Polsce wzrosły ze względu na większe zapotrzebowanie przetwórstwa w okresie przedświątecznym. Wcześniejszy wzrost cen żywca wieprzowego na...
Delegacja zaapelowała do Komisji Europejskiej o podjęcie działań, a w szczególności do wprowadzenia nadzwyczajnych środków wsparcia UE zgodnie z przepisami Wspólnej Polityki Rolnej.
Według danych Eurostatu, jak podaje portal 3trzy3.pl, w 47. tygodniu bieżącego roku średnia cena w krajach unijnych za tusze wieprzowe klasy S-E wynosiła 131,1 euro za 100 kg, co daje około 606 zł.
Jest to o 5,4% mniej od analogicznej ceny uzyskiwanej przez producentów przed rokiem. Prosięta w omawianym okresie kosztowały 29,9 euro (138 zł) za sztukę. W porównaniu z ubiegłym rokiem potaniały one o ponad 16%.
Sytuacja w sektorze wieprzowiny w krajach Wspólnoty jest bardzo poważna od wielu miesięcy, a perspektywy nie są pozytywne. W porównaniu z okresem sprzed 4 lat aktualne ceny mięsa wieprzowego są niższe o około 30%.
Jak podkreślili przedstawiciele Czech, sektor trzody chlewnej znalazł się w głębokim kryzysie. W 2016 r. sytuacja również była trudna, ale dzięki konkretnym działaniom udało się ją uratować.
Komisja Europejska jest jedyną instytucją, która może podejmować skuteczne działania na szczeblu unijnym. Dlatego dotknięte kryzysem kraje wzywają ją do podjęcia natychmiastowych, pilnych i konkretnych działań, w szczególności do wprowadzenia wyjątkowych środków wsparcia.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ